Prešovom zneli lovecké rohy, trubači mali stretnutie
SITA
SITA

Prešovom zneli lovecké rohy, trubači mali stretnutie

Študenti z ôsmich lesníckych a drevárskych stredných a vysokých škôl z Čiech a Slovenska hrali v treťom najväčšom slovenskom meste na lesných rohoch a lesniciach.

PREŠOV 7. apríla – Koncertom loveckej hudby v centre Prešova skončilo dnes trojdňové medzinárodné podujatie zamerané na výučbu poľovníckych skladieb, signálov a ich propagáciu.

Hosťujúcou organizáciou bola Stredná odborná škola lesnícka v Prešove, ktorá pripravila zázemie pre zástupcov z piatich českých a troch slovenských škôl.

Zúčastnení partneri podpísali dohodu o spolupráci. Vo vestibule školy odhalili pamätnú tabuľu rodákovi z Prešova Jozefovi Selementovi, ktorý skladal loveckú hudbu a bol jej šíriteľom a propagátorom celého hnutia trubačov na Slovensku a v Čechách.

Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ prešovskej lesníckej školy Miroslav Fuchs, išlo o tretí ročník podujatia. V dohode sa zástupcovia slovenských a českých klubov trubačov dohodli na vzájomnej pomoci pri organizovaní súťaží trubačov, na zapožičiavaní notového materiálu, výučbe loveckej hudby a informovaní o aktivitách v oboch krajinách.

Zaviazali sa tiež, že budú šíriť dobré meno propagátora loveckej hudby Jozefa Selementa. Trubači dnes verejne prezentovali, čo sa na treťom ročníku seminára naučili a ako ovládajú svoje hudobné nástroje – väčšie lesné rohy a menšie lesnice.

Predviedli skladby, ktoré sa používajú pri otváracích ceremoniáloch na spoločných poľovačkách, zahrali a zaspievali poľovnícke signály a hudobne ukázali, ako sa dáva úcta ulovenej zveri.

Petr Šeplavý, ktorý je predsedom trubačov v Čechách uviedol, že zastrešujú okolo 600 trubačov, medzi ktorými sú študenti lesníckych a drevárskych škôl ale aj lesníci z praxe. Pripomenul, že poľovnícke trúbenie má v Čechách a na Slovensku tradíciu od 17. storočia, kde sa rozšírilo s organizovaním veľkých poľovačiek z Nemecka.

Do 30-tych rokov 20. storočia sa používali na našom území zväčša nemecké signály. V roku 1936 prof. Antonín Dyk začal písať české lovecké signály, ktoré rozšíril aj o texty a tie sa ujali na našom území. Neskôr sa tejto tvorbe venovalo veľa skladateľov.

Šeplavý pripomenul odkaz Selementa, ktorému odhalili v sobotu bustu. Tento rodák zo Solivaru, dnešnej časti Prešova, prežil väčšinu života v Prahe, kde založil trubačské trio a neskôr bol spoluiniciátorom vzniku českého klubu trubačov. Na dnešnom verejnom zhromaždení organizátori požiadali verejnosť, aby pomohla nájsť Selementov rodný dom.

Video: Stretnutie trubačov v Prešove bolo počuť doďaleka

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…