Dobré noviny
Prešovom zneli lovecké rohy, trubači mali stretnutie
SITA
SITA

Prešovom zneli lovecké rohy, trubači mali stretnutie

Študenti z ôsmich lesníckych a drevárskych stredných a vysokých škôl z Čiech a Slovenska hrali v treťom najväčšom slovenskom meste na lesných rohoch a lesniciach.

PREŠOV 7. apríla – Koncertom loveckej hudby v centre Prešova skončilo dnes trojdňové medzinárodné podujatie zamerané na výučbu poľovníckych skladieb, signálov a ich propagáciu.

Hosťujúcou organizáciou bola Stredná odborná škola lesnícka v Prešove, ktorá pripravila zázemie pre zástupcov z piatich českých a troch slovenských škôl.

Zúčastnení partneri podpísali dohodu o spolupráci. Vo vestibule školy odhalili pamätnú tabuľu rodákovi z Prešova Jozefovi Selementovi, ktorý skladal loveckú hudbu a bol jej šíriteľom a propagátorom celého hnutia trubačov na Slovensku a v Čechách.

Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ prešovskej lesníckej školy Miroslav Fuchs, išlo o tretí ročník podujatia. V dohode sa zástupcovia slovenských a českých klubov trubačov dohodli na vzájomnej pomoci pri organizovaní súťaží trubačov, na zapožičiavaní notového materiálu, výučbe loveckej hudby a informovaní o aktivitách v oboch krajinách.

Zaviazali sa tiež, že budú šíriť dobré meno propagátora loveckej hudby Jozefa Selementa. Trubači dnes verejne prezentovali, čo sa na treťom ročníku seminára naučili a ako ovládajú svoje hudobné nástroje – väčšie lesné rohy a menšie lesnice.

Predviedli skladby, ktoré sa používajú pri otváracích ceremoniáloch na spoločných poľovačkách, zahrali a zaspievali poľovnícke signály a hudobne ukázali, ako sa dáva úcta ulovenej zveri.

Petr Šeplavý, ktorý je predsedom trubačov v Čechách uviedol, že zastrešujú okolo 600 trubačov, medzi ktorými sú študenti lesníckych a drevárskych škôl ale aj lesníci z praxe. Pripomenul, že poľovnícke trúbenie má v Čechách a na Slovensku tradíciu od 17. storočia, kde sa rozšírilo s organizovaním veľkých poľovačiek z Nemecka.

Do 30-tych rokov 20. storočia sa používali na našom území zväčša nemecké signály. V roku 1936 prof. Antonín Dyk začal písať české lovecké signály, ktoré rozšíril aj o texty a tie sa ujali na našom území. Neskôr sa tejto tvorbe venovalo veľa skladateľov.

Šeplavý pripomenul odkaz Selementa, ktorému odhalili v sobotu bustu. Tento rodák zo Solivaru, dnešnej časti Prešova, prežil väčšinu života v Prahe, kde založil trubačské trio a neskôr bol spoluiniciátorom vzniku českého klubu trubačov. Na dnešnom verejnom zhromaždení organizátori požiadali verejnosť, aby pomohla nájsť Selementov rodný dom.

Video: Stretnutie trubačov v Prešove bolo počuť doďaleka

Už ste čítali?