Dobré noviny
Toyota vyvíja unikátnu technológiu, ktorá zastaví auto, ak vám hrozí infarkt
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Toyota vyvíja unikátnu technológiu, ktorá zastaví auto, ak vám hrozí infarkt

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: University of Michigan

Automobilka sa spojila s výskumníkmi, aby spoločne vyvinuli novú technológiu. Tá by vás mala upozorniť na to, že vám hrozí infarkt, aby sa auto čo najskôr samo bezpečne odstavilo.

TOKIO 21. júna - Keď človek za volantom znenazdajky dostane infarkt, môže tým spôsobiť vážnu dopravnú nehodu. Japonská automobilka sa preto spojila s výskumníkmi z Univerzity v Michigane. Má totiž ambíciu vytvoriť modernú technológiu, ktorá by dokázala podobné situácie predvídať a ideálne takto vzniknutým nehodám aj zabrániť.

Revolúcia v automobilovom priemysle

Štatistiky, ktoré zachytávajú dopravné nehody spôsobené náhlymi zdravotnými ťažkosťami, ukazujú alarmujúce čísla, a práve takéto momenty môžu v zlomku sekundy ohroziť životy všetkých účastníkov cestnej premávky. Spoločnosť Toyota to poňala ako technologickú výzvu a v spolupráci s odborníkmi z univerzity sa pustila do vývoja technológie, ktorá by počas jazdy dokázala monitorovať srdce človeka a v prípade krízy situáciu zachránila.

Zariadenie za jazdy stráži stav srdca

Výskumný tím profesora Kayvana Najariana prišiel po dôkladnom 7-mesačnom výskume na to, že fungovanie srdca je možné počas jazdy detekovať špeciálnou technológiou, musí však byť odlišná od bežných prístrojov v nemocničnom prostredí. "Je potrebné mať vo vozidle monitorovacie zariadenie vysokej kvality, ktoré by dokázalo napriek všetkému šumu v aute spoľahlivo zaregistrovať EKG vodiča," citovala ho na svojej stránke univerzita. Prístroj by pritom nemal byť veľký, aby vo vozidle nezavadzal.

Inovatívna technológia by mala vodiča upozorniť na prichádzajúci infarkt a vozidlo zastaviť.
Inovatívna technológia by mala vodiča upozorniť na prichádzajúci infarkt a vozidlo zastaviť. Foto: Pexels

Cieľom ich snahy je vyvinúť systém, ktorý by dokázal odhaliť aj malé zmeny v srdcových rytmoch a dokázal by od toho odlíšiť hluk, na čo budú potrebovať pokročilé algoritmy. Keďže sa predpokladá, že do roku 2030 vzrastie počet starších vodičov na cestách, ich motivácia vytvoriť takýto systém už teraz je o to silnejšia.

Aktuálne sa výskumníci snažia zistiť viac o fyziologických údajoch vodičov. Pripravili pre nich náplasti na sledovanie srdca, ktoré si prilepia na hrudník, aby mohli priamo analyzovať informácie o ich srdci. 

Tím stojí ešte pred náročným testovaním a overovaním algoritmických a hardvérových možností, ktoré by mohli byť vo vozidlách integrované, avšak verí, že do roku 2020 prinesie očakávané výsledky.

Už ste čítali?