Na Slovensku vyrástla predajňa bez plastových obalov. Drogériu si načapujete do vlastných fliaš
Denne nakupujeme množstvo plastových obalov, a to nielen v rámci potravín, ale i drogérie. Ak však chcete naozaj chrániť životné prostredie, ide to aj inak. Riešením je napríklad obchod, kde si produkty načapujete do vlastnej fľaše.
TRNAVA 20. júna - Čo urobíte s prázdnou fľašou od tekutého mydla či aviváže? Pravdepodobne ju vyhodíte, v tom lepšom prípade do separovaného odpadu. No predstavte si, že by ste po minutí drogistického tovaru nemuseli vyhodiť už ani jednu jedinú fľašu. Jednoducho by ste si do tej, ktorá bola predtým plná voňavej aviváže či tekutého mydla, prišli načapovať ďalšiu drogériu.
Takáto predstava šetrenia životného prostredia, ale i peňazí je pritom dostupná aj na Slovensku. No ako sa hovorí - radšej raz vidieť ako stokrát počuť, a tak sme sa išli do trnavskej prevádzky na vlastné oči presvedčiť, ako tento princíp funguje a aké sú s ekodrogériou ďalšie plány.
Stále tá istá fľaša
Maličká drogéria v pokojnej časti mesta učupená medzi bytovkami a stromami ostro kontrastuje s neďalekým supermoderným nákupným centrom. Je to tam ako v inom svete. Žiadne preplnené regály, nadbytok produktov, v ktorých sa nedá vyznať, a nervózni zákazníci. Predajňa s názvom Ecoterra dokonale napĺňa prívlastok eko. Produkty v nej sa totiž opakovane čapujú, a to do vlastných alebo do fliaš zakúpených v tejto drogérii.
Ako nám počas našej návštevy v Trnave provedali v predajni, cieľom je šetriť prírodu, ktorá dostáva kvôli obalom poriadne zabrať. „Pri podnikaní sa držíme jednoduchého motta: Je jednoduché byť zelený. Naším hlavným cieľom je znižovanie plastových odpadov a podpora myšlienky znovu používania spotrebiteľských obalov,“ znie posolstvo Ecoterry. Ľudia si predajňu obľúbili, no nielen kvôli tomu, že produkty v nej sú lacné a zároveň kvalitné, ale hlavne kvôli tomu, že niečo robia pre ochranu životného prostredia.
Vďaka tomuto konceptu si postupne zvyknú na to, že napríklad prací gél stačí mať stále v tej istej fľaši a keď sa minie, tak si ho len prídu dočapovať. Nováčikovia si môžu svoju vlastnú prázdnu fľašu vybrať v predajni, no ako dodali v drogérii, ľudia si častejšie nosia vlastné fľaše, čo je dôkazom toho, že si ich šanujú a nepotrebujú stále nové a nové plasty. A výsledok? Stovky a stovky zachránených fliaš a viac ako tisíc kilogramov ušetreného oxidu uhličitého.
V hre sú aj ďalšie mestá
Produkty sa dovážajú z Talianska a sú mimoriadne priaznivé aj pre ľudskú pokožku. Sú 90- až 100-percentne biodegradovateľné, sú medzi nimi napríklad gély na pranie, tekuté mydlá či prípravky na umývanie riadu, z kozmetiky šampóny či sprchovacie gély. Produkty neobsahujú chlór, fosfáty, silikón či živočíšne enzýmy, takže potešia každého ekologicky zmýšľajúceho človeka. Tým, že sa len čapujú, neplatí zákazník za reklamu či náklady na výrobu plastových fliaš. Dôležité však je opakované používanie tých istých plastových obalov, čím sa zníži dopad oxidu uhličitého na náš ekosystém.
Predajne Ecoterra sa aktuálne nachádzajú nielen v Trnave, ale i v Banskej Bystrici či Nových Zámkoch. Ako nám však prezradili, čoskoro by mala prevádzka vzniknúť aj v Bratislave a v hre sú iné mestá, nielen na Slovensku.