Vedci zistili, že aj rastliny majú mozgy! Kde presne sa nachádzajú?
Dobré noviny
Dobré noviny

Vedci zistili, že aj rastliny majú mozgy! Kde presne sa nachádzajú?

Objavený mozog ale nie je vôbec jednoduchý, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Rastliny majú za sebou veľmi dlhú evolučnú cestu. Prvé rastliny sa vyvinuli už pred 450-timi miliónmi rokov a odvtedy sa neustále vyvíjali.

Kedže rastliny prechádzali v rámci svojho vývoja mnohými štádiami, vytvorili sa u nich rôzne až fascinujúce mechanizmy. Vedci z Birminghamskej univerzity najnovšie zistili, že rastliny napríklad majú „mozgy“. Tie samozrejme nie sú také, aké nosíme v našich hlavách, no aj tak zohrávajú v živote rastlín kľúčovú úlohu. Ide o skupinu buniek, ktoré pôsobia ako akýsi velín, či riadiace centrum.

Tieto bunky vedci našli v rastlinných zárodkoch a zistili, že zohrávajú dôležitú úlohu v životnom cykle. Azda najdôležitejšou úlohou, ktorou sa zaoberajú je, kedy má začať rastlina klíčiť. Klíčenie totiž musí byť perfektne načasované, inak rastline hrozí, že môže zahynúť.

Objavený mozog ale nie je vôbec jednoduchý, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tvoria ho dva typy buniek, ktoré spolu komunikujú pomocou hormónov. Oba typy buniek priebežne vyhodnocujú stav okolia, v akom sa semeno nachádza a na základe spoločných informácií sa potom „mozog“ rozhodne, kedy zaháji klíčenie.

Prečo ale rastliny používajú rozdielne typy buniek na vyhodnocovanie rovnakých podnetov? Vedci to vysvetľujú na príklade, keď sa rozhodujete, na aký film pôjdete do kina. Mnohí z nás si prečítajú recenzie na jeden film od viacerých autorov a na základe toho sa rozhodnú, či naň pôjdu alebo nie. Viac názorov nám totiž pomôže utvoriť si lepší názor, či film skutočne stojí za pozretie. Podobne sú na tom aj rastliny. Tie zbierajú rôzne „názory“ na podnety okolia a na základe nich sa rozhodnú, či začnú klíčiť alebo nie.

Takže, aj keď rastliny nemajú tak zložitý mozog ako my, v skutočnosti využívajú na svoje fungovanie niečo, čo ho náramne pripomína.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…