Počítačová myš funguje ako detektor lži, zistili talianski vedci
Dobré noviny
Dobré noviny

Počítačová myš funguje ako detektor lži, zistili talianski vedci

Vedci chcú naďalej na zdokonaľovaní systému pracovať.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Pohyb počítačovej myši dokáže prezradiť viac, ako si myslíte. Nový výskum vo vedeckom časopise PLoS One ukázal, že myš odhalí, či klamete alebo hovoríte pravdu. A tento novodobý detektor lži je úspešný až na 95 percent.

Talianski vedci vyvíjajú technológiu, ktorá dokáže rozlišovať medzi pravdou a klamstvom tak, že sleduje pohyb kurzora myši pri voľbe odpovedí vo formulároch.

Vytrénovaná umelá inteligencia

Za všetkým stojí neurónová sieť, ktorú starostlivo vytrénovali za pomoci respondentov. Pri každej z otázok bolo vopred jasné, či používateľ volí správnu odpoveď, alebo sa jej vyhýba klamstvom.

Následne sa systém z naučeného správania pokúšal zistiť bez indícií, či prijaté odpovede zodpovedajú skutočnosti, alebo ju majú klamstvom prekryť. Systém dokázal odpovede rozoznať, pričom dosahoval podľa magazínu CNet uspokojivú, 95-percentnú úspešnosť.

Pozorný divák by si nič zvláštne nevšimol. Algoritmy, ktoré však starostlivo vyhodnocujú pri pohybe kurzora jeden bod za druhým na časovej osi dokážu odlíšiť váhanie od rozhodovania.

Diabol je ukrytý v detailoch

Kým pri hľadaní pravdivej odpovede človek intuitívne volí z podvedomia odpoveď, pri klamstve sa vždy musí rozhodnúť, či sa zvolená voľba od skutočnosti líši. A to mení dynamiku práce s myšou.

Vedci chcú naďalej na zdokonaľovaní systému pracovať. Nie je vylúčené, že sa im podarí vyvinúť verifikačné algoritmy, ktoré pomôžu odhaliť pravdivé výsledky v registračných formulároch, prieskumoch verejnej mienky či iných digitálnych projektoch.

Už ste čítali?

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…