Konečne vyvinuli liek, ktorý zabezpečí krásne opálenie a ochráni pred spálením či rakovinou
Dobré noviny
Dobré noviny

Konečne vyvinuli liek, ktorý zabezpečí krásne opálenie a ochráni pred spálením či rakovinou

Vďaka tomuto lieku sa už nikdy nespálite a nemusíte sa báť ani rakoviny.

Ilustračné foto. — Foto: reprofoto IFLscience.com

Leto je tu a viacerí z nás si budú v najbližších dňoch plniť sny o krásnej hnedej pokožke. Opálená pokožka je neoddeliteľnou súčasťou leta, no žiaľ, UV žiarenie, ktoré sa s opálením spája, môže byť extrémne nebezpečné. Otázkou, či existuje spôsob, ako dosiahnuť pekné opálenie pri pobyte na slnku bez toho, aby sme sa báli o bezpečie svojej pokožky, si kládli vedci, ktorých výskum prináša veľmi sľubné výsledky.

Hoci máme k dispozícii nespočetné množstvo druhov opaľovacích krémov, ich základný problém je, že účinkujú, iba ak ich vieme používať správne. A tu je kameň úrazu. Väčšina ľudí to totiž vôbec nevie. Kým niektorí si nanášajú nesprávny ochranný faktor, iní ich používajú v nesprávnych intervaloch a niektorí dokonca vôbec. Niet sa preto čomu čudovať, ak je pokožka začervenaná až spálená od slnka a po krásnej hnedej pokožke nie sú ani stopy.

Tento problém sa snažili vyriešiť vedci z Massachusetts General Hospital, ktorí vyvinuli špeciálny liek, ktorý napodobňuje účinok slnečného žiarenia na pokožku a tá sa v dôsledku toho opáli bez UV žiarenia! Liek spôsobí, že pokožka vyrobí hnedú formu pigmentového melanínu, čo bolo testované na kožných vzorkách a na myšiach. Vedci dúfajú, že liek bude účinný aj pre ľudí s fototypom I. - teda tých, čo majú svetlú pleť, pehy a pri kontakte so slnečným žiarením sa ľahko spália. Na povrchu kožných buniek im chýba funkčný proteín, ktorý vyrába melanín – tmavý kožný pigment.

Aj ochrana pred rakovinou

Nový liek poskytne nielen krásne opálenie bez rizík, ale dokáže tiež spomaliť starnutie pokožky a odborníci taktiež dúfajú, že nový liek poskytne prelom v prevencii rakoviny kože. Tí totiž tvrdia, že ich cieľom je nová stratégia na ochranu kože pred UV žiarením a rakovinou.

Melanín, ktorý sa označuje ako hnedý pigment, chráni pokožku pred poškodením svetlom. Pohlcuje ultrafialové žiarenie, ktoré mení z veľkej časti na teplo. Okrem iného, znižuje riziko vzniku zhubného nádoru – melanómu. Liek funguje tak, že sa jednoducho natrie na pokožku.

"Pod mikroskopom je to melanín, ktorý skutočne aktivuje produkciu pigmentu nezávisle od UV žiarenia," uviedol jeden z výskumníkov Dr. David Fisher pre BBC News.

Zatiaľ čo samoopaľovacie prípravky v podstate len farbia pokožku a neponúkajú žiadnu ochranu, tento liek by bol iný! Testy ukazujú, že melanín vyrobený z lieku úspešne blokuje škodlivé UV žiarenie.

Ako upozorňuje Dr. Fisher, každý by mal používať opaľovacie krémy. Tie by sa však čoskoro mali kombinovať s liekom, ktorý by poskytol najlepšiu ochranu pred slnečným žiarením.

Aj napriek tomu, že sa neukázali žiadne problémy pri použití lieku, vedci chcú ešte zrealizovať niekoľko výskumov pred tým, než by bol prístupný. Ako však na záver dodal Matthew Gass z Britskej asociácie dermatológov, akýkoľvek liek alebo spôsob, ktorým by sa dalo predísť rakovine kože, je vítaný.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…