Kazachstan znížil proti Česku, rozhodne sa v nedeľu
SITA
SITA

V zostávajúcich troch zápasoch štvrťfinále Davisovho pohára, ktoré sa hrajú v Amerike, je po piatkových singloch stav 1:1.

BRATISLAVA 6. apríla - Vo všetkých tohtotýždňových stretnutiach štvrťfinále svetovej skupiny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov padnú rozhodnutia o postupujúcich až v nedeľu.

Už v sobotňajšej štvorhre si mohli zabezpečiť víťazstvo nad Kazachmi obhajcovia trofeje Česi, ale Jan Hájek a rekonvalescent po januárovej operácii platničky Radek Štěpánek prehrali na antuke v Astane s Andrejom Golubevom a Jurijom Ščukinom za 141 minút 6:7 (2), 4:6, 3:6.

Domáci tým znížili na 1:2 pred záverečnými dvoma dvojhrami. Hostia nemajú v kádri Tomáša Berdycha, ktorý pauzuje pre zranenie ramena.

V zostávajúcich troch zápasoch, ktoré sa zhodne hrajú v Amerike, je po piatkových singloch stav 1:1, keď bez výnimky zabrali jednotky predmetných tímov.

Djokovič si poradil s dlháňom Isnerom

V šlágri USA - Srbsko na tvrdom povrchu v nadmorskej výške 830 m v Boise v Idahu najprv líder renkingu ATP Novak Djokovič prekonal dlháňa Johna Isnera za rovné dve hodiny 7:6 (2), 6:2, 7:5 aj z manka brejku v úvodnom sete.

Následne však Sam Querrey zabojoval proti Viktorovi Troickému - za 3:20 h uspel 7:6 (1), 3:6, 4:6, 6:1, 6:4.

V piatom dejstve odvrátil dva brejkbaly v rade za stavu 1:2, sám sa presadil na príjme v deviatom geme. Potom sa odpodával na nulu.

"Zápasy tohto typu sú veľmi intenzívne, v stávke je veľa. Keď človek hrá za svoju krajinu, viac ho to emocionálne vtiahne a túžba dobre začať je naozaj veľká. Spočiatku som bol trochu nervózny, počínal som si príliš zdráhavo, mojim úderom chýbala voľnosť. Vyústilo to do manka brejku, ale postupne sa mi darilo zachovať si chladnejšiu hlavu a nenechať sa unášať. Fungovalo to, už som dobre podával a dosiahol som kľúčový rebrejk. Odvtedy to už bol skvelý výkon," cituje zverenca Mariána Vajdu Djokoviča internetová stránka tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Kanaďania na harde vo Vancouveri, kde vo februárovom osemfinále šokujúco vyradili výrazne oslabených Španielov, proti Talianom podľa predpokladov zatiaľ ťažia z dispozícií Milosa Raonica. Nad Fabiom Fogninim triumfoval za 126 minút presvedčivo 6:4, 7:6 (4), 7:5. Predtým Vasek Pospisil podľahol Andreasovi Seppimu za 3:15 h 7:5, 6:4, 4:6, 3:6, 3:6.

"Dlho sa mi nedarilo predvádzať môj vrcholný tenis, čo bolo frustrujúce. Po druhom sete som si naordinoval uvažovať pozitívnejšie. Myslím si, že to zabralo. Bojoval som až do konca a prinieslo mi to úžasný triumf," vyhlásil Seppi.

Tsonga potvrdil úlohu favorita

Francúzom proti Argentínčanom dodal vstupný bod Jo-Wilfried Tsonga, ktorý za 233 minút splnil na antuke v Buenos Aires úlohu favorita proti Carlosovi Berlocqovi - 4:6, 6:2, 6:3, 5:7, 6:2.

Nevypomstilo sa mu, že vo štvrtom sete za stavu 4:3 premrhal náskok brejku a ešte musel ísť do rozhodujúceho setu.

Následne však Juan Monaco vyrovnal, keď prekonal rebríčkovo vyššie postaveného Gillesa Simona, náhradníka za Richarda Gasqueta, za 150 minút 7:6 (2), 6:2, 6:4.

V siedmom vzájomnom stretnutí dvoch bývalých členov Top 10 viedol 4:1, ale neskôr dvakrát prijímal proti strate vstupného dejstva.

Francúz dokonca v 12. geme nezužitkoval dva setbaly a v tajbrejku už ťahal za kratší koniec, čo nastolilo trend aj do zvyšku duelu.

"Obaja sme do toho vložili srdce. Vyrukoval som so zámerom vnútiť od začiatku súperovi moju hru, rozbehávať ho. Keď sa unavil, moje šance stúpli," skonštatoval Tsonga a k búrlivému prostrediu dodal: "Vedeli sme, že to bude náročné. Publikum často pokrikovalo medzi prvým a druhým podaním. Rozhodol som sa však ponechať to bez sťažností u rozhodcu, pretože som na takéto čosi bol pripravený."