Mladý slovenský právnik precestoval za rok päť kontinentov a 30 krajín. Toto sú najkrajšie zábery, ktoré vytvoril
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Mladý slovenský právnik precestoval za rok päť kontinentov a 30 krajín. Toto sú najkrajšie zábery, ktoré vytvoril

Stopoval tisíce kilometrov a kempoval v divočine. Pozeral sa chudobe priamo do tváre, no videl aj krásne prírodné scenérie a spoznal veľa ľudí. Fotografie z jeho dobrodružnej cesty najlepšie zachytávajú pestrosť jeho zážitkov!

Mladý Slovák za jeden rok precestoval kontinentov sveta. — Foto: Facebook/TomasWorldExpedition

Bratislava 14. júna (TASR) - Tomáš Vilček je mladý právnik, ktorý sa hneď po vysokej škole rozhodol uskutočniť to, nad čím väčšina z nás celý život iba premýšľa. V lete 2014 vyrazil s batohom na chrbte spoznávať svet taký, aký je. Precestoval množstvo zaujímavých miest, ktoré zachytil aj na fascinujúcich fotografiách.

Prešiel kus sveta

Počas jedného roka absolvoval cestu po piatich kontinentoch a 30 krajinách, zoznámil sa s rôznymi náboženstvami, jedlami, okúsil iné chute i klimatické podmienky, dokonca zvládol aj pobyt v africkom slume.

Mladý dobrodruh precestoval 5 kontinentov a 30 krajín, a to za jediný rok.
Mladý dobrodruh precestoval 5 kontinentov a 30 krajín, a to za jediný rok. Foto: Bux.sk

Cestovateľská vášeň ho prinútila vyraziť na skusy do Iránu, Afganistanu, Indie, Bolívie a navštívil i Pobrežie Slonoviny. Vyskúšal hádam všetky dopravné prostriedky, stopoval, cestoval zdieľanými taxíkmi či indickými vlakmi. Najsilnejšie dojmy si odniesol z Afganistanu, afrického Mali, očaril ho Nepál a tamojšie hory i nádherná príroda Bolívie, ktorá vraj konkuruje aj Novému Zélandu.

Bolívia
Bolívia Foto: Facebook/TomasWorldExpedition

Pozeral sa do očí chudobe

Tomáš Vilček zažil na svojej ceste nevídané dobrodružstvá a stretol mnoho inšpiratívnych ľudí. Ocitol sa zoči-voči občianskym vojnám, teplotným extrémom, pozeral sa do tváre chudobe. Popritom stopoval tisíce kilometrov a kempoval v divočine. Cestoval v čase, aby sa nadýchol čarovnej histórie a dotkol sa fascinujúcich kultúr. Všetky svoje zážitky nakoniec zhrnul do knihy, v ktorej odhaľuje aj citlivé rozhovory s miestnymi, ktoré odzrkadľujú obraz jednotlivých krajín.

Mali
Mali Foto: Facebook/TomasWorldExpedition

"Počas cesty som o jednotlivých krajinách písal blogy, po návrate som ich všetky pospájal, rozšíril text a doplnil o zaujímavé fotky, bola to bodka za mojou cestou okolo sveta," uviedol ku genéze knihy dobrodruh, ktorý si za cieľ svojich cestovateľských zážitkov nevybral klasické dovolenkové destinácie, volil turizmom "nezdemolované", autentické časti sveta.

Malajzia
Malajzia Foto: Bux.sk

Jeho publikáciu s názvom Tomas World Expedition, ktorú na knižný trh prináša vydavateľstvo Ikar, predstavili čitateľom v utorok (13. 6.) v bratislavskom Martinuse. Práve tá najlepšie dokumentuje jeho "bláznivú cestu okolo sveta". Ukrýva pritom nádherné zábery prírody, ľudí a ich kultúr.

Pozdrav z celého sveta pre Slovensko

Počas cesty sa Tomášovi dokonca podarilo natočil toto video, v ktorom, okrem iného, môžete počuť ľudí z rôznych kútov sveta, ako hovoria po slovensky.

Knižná podoba Tomas World Expedition môže osloviť každého, kto sa túži odreagovať od bežného komerčného života. "Uniknúť, spoznať kus sveta a prejsť so mnou všetky tie zážitky a dobrodružstvá," dodal cestovateľ odetý v afganskej rovnošate.

Tomáš Vilček na cestách.
Tomáš Vilček na cestách. Foto: Bux.sk

Svet neprikrášľoval a zachytil ho taký, aký je

"Nie je to len cestopis, venujem sa tam mnohým aj kontroverzným témam, dotýkam sa histórie v Uzbekistane, kde dopad Sovietskeho zväzu je stále veľmi silný, v Indii, kde je špinavý biznis s deťmi, ktoré mrzačia a posielajú na ulicu. Dotýkam sa chudoby v Afrike, utečeneckej krízy prostredníctvom zúbožených táborov Sýrčanov v Turecku. Snažím sa svet ukázať v pravom obraze, ako vyzeral," povedal pre TASR Vilček.

Austrália
Austrália Foto: Bux.sk

Jeho knižnú prvotinu uviedla do života moderátorka Barbora Rakovská. Publikácia, ktorú pokrstili pravým šafranom z Maroka, môže čitateľov zaujať už svojou obálkou. Je na nej fotografia z Malajzie zachytávajúca tamojší street art - pouličné umenie, ktoré je kombináciou nástenných malieb a hmotných predmetov.

Pozrite si jedny z najkrajších záberov, ktoré počas svojej dobrodružnej cesty vytvori, aj v našej fotogalérii.

Galéria

Galéria

Tomáš Vilček však navštívil toľko krajín a vytvoril toľko záberov, že toto je iba malou ochutnávkou z toho. Viac jeho unikátnych fotografií nájdete v jeho knihe Tomas World Expedition.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…