Kto šoféruje lepšie: muži alebo ženy? Vedci dali konečnú odpoveď!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Kto šoféruje lepšie: muži alebo ženy? Vedci dali konečnú odpoveď!

Na odpovedi na túto otázku sa už roky muži a ženy nevedia zhodnúť. Odborníci v tom však majú jasno. Kto šoféruje lepšie?

Ilustračné foto — Foto: Koláž DN

NEW YORK 12. júna - Muži aj ženy sa radi medzi sebou porovnávajú a celé roky sa vedú spory o tom, kto šoféruje lepšie. Na adresu žien za volantom si mnohí muži robia posmešky, to však ešte nesvedčí o tom, že by ženy boli v šoférovaní horšie ako mužské pokolenie. Dokonca by ich štatistiky možno poriadne prekvapili.

Muži si jazdu užívajú

Muži si zvyčajne autá obľúbia už v detstve a keď konečne dostanú do rúk vodičský preukaz, jazdenie sa často stáva ich vášňou. Šoférovanie si zväčša užívajú a pre mnohých je dokonca formou relaxu. Sú pragmatickí a v krízových situáciách sa vedia rýchlejšie rozhodovať, na druhú stranu vo všeobecnosti jazdia agresívnejšia a arogantnejšie, ako ženy. Majú záľubu v rýchlej jazde či prudkom rezaní zákrut, čo sa často odráža na tom, že prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť a jazdia menej ohľaduplne. Zapínanie bezpečnostného pásu skôr ignorujú muži ako ženy, môžeme im však pripísať k dobru to, že sa dokážu rýchlo zorientovať v priestore a dokážu si všimnúť aj podľa zvukov motora, že niečo nie je v poriadku. Ukázalo sa tiež, že často sledujú spätné zrkadlo, čo je len dobre.

Pre mnohých mužov je šoférovanie záľubou.
Pre mnohých mužov je šoférovanie záľubou. Foto: Pixabay

Je mýtus, že ženy jazdia horšie?

Štatistiky však mužom neprajú a tým, ktorí by sa bili do hrude, že sú od žien lepší, by možno po týchto faktoch zamrzol úsmev na tvári. Prieskum z New Yorku sa pozrel číslam priamo do očí a ukázal, že až 80 % vodičov, ktorí boli účastníkmi vážnych dopravných nehôd, boli práve muži. Muži tiež viedli v štatistike o tom, kto častejšie porušil dopravné predpisy. Štatistiky teda hovoria jasnou rečou - vo všeobecnosti bezpečnejšie jazdia ženy, ako muži.

Podľa štatistík ženy jazdia lepšie ako muži.
Podľa štatistík ženy jazdia lepšie ako muži. Foto: Pixnio

Odborníci v tom vidia práve to, že muži sú skôr náchylní riskovať, jazdia agresívnejšie a mnohí dokonca veria, že za to môže aj vyššia hladina testosterónu. „Ako mužovi sa mi to veľmi ťažko priznáva, ale ak sa pozriete na štatistiky, ženy sú oveľa lepšie vodičky! Muži jednoducho robia za volantom priveľa chýb," priznal James Shaffer zo spoločnosti 4AutoInsuranceQuote.com. A hoci sa štatistiky týkali najmä Američanov, je dosť možné, že inde vo svete by boli výsledky podobné.

Prečítajte si tiež: Jednoduchá pomôcka, ktorá vás naučí pozdĺžne parkovať za 1 minútu

Ženy za volantom

Aj ženy však majú k dokonalosti za volantom ďaleko. Veľkým plusom je, že jazdia bezpečnejšie a zodpovednejšie, pretože uprednostňujú opatrnosť pred riskovaním. V neprehľadných úsekoch zvyčajne radšej počkajú, než by sa do nich bezhlavo vrhli, na druhej strane nevedia reagovať tak pohotovo ako muži. Pomalšie rozhodovanie a to, že skôr podľahnú panike, im niekedy môže byť na škodu. Ak spôsobia dopravnú nehodu, je to skôr z nepozornosti, ako kvôli prekročeniu rýchlosti. Muži ich však predháňajú v tom, že sú zručnejší a majú lepší odhad, čo sa prejavuje aj pri parkovaní. Dá sa teda skonštatovať, že rovnako muži, ako aj ženy toho majú teda dosť na rováši a každý robí nejaké chyby. Zároveň každý z nich v niečom vyniká. 

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…