Ak parkujete TAKTO, môžete o svojho tátoša prísť skôr ako ostatní!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ak parkujete TAKTO, môžete o svojho tátoša prísť skôr ako ostatní!

Pokiaľ túto chybu robíte pri parkovaní aj vy, radšej sa jej vyhnite. Vaše auto sa vám za to poďakuje!

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/clublexus

BRATISLAVA 7. júna - To, v akej polohe necháte pri parkovaní kolesá vášho auta, je dôležitejšie, než by ste si mysleli. Ak parkujete v kopci, vytočené vozidlá sú samozrejmosťou. Ak takto parkujete aj na rovine, raz by ste tento zlozvyk možno oľutovali.

Parkovanie v kopci

Niekedy človek potrebuje zaparkovať v strmom kopci, a práve to je situácia, kedy je vytočenie kolies užitočné. Väčšina vodičov to už berie dokonca ako samozrejmosť, pretože takýto spôsob parkovania je na svahu rozhodne bezpečnejší a mohol by vám pomôcť najmä vtedy, ak by vám náhodou zlyhala ručná brzda a auto by zrazu začalo cúvať.

Takto sa parkuje napríklad v San Franciscu, parkovaniu v strmých uliciach sa však nevyhnete ani na Slovensku.
Takto sa parkuje napríklad v San Franciscu, parkovaniu v strmých uliciach sa však nevyhnete ani na Slovensku. Foto: Flickr/GPS

Ak parkujete s autom otočným smerom nahor do kopca, mali by ste kolesá otočiť smerom od obrubníka, ktorý by vám v kritickej chvíli poslúžil ako zábrana, o ktorú by sa auto mohlo oprieť. Pri parkovaní v smere dole kopcom zase kolesá otočte smerom k obrubníku, aby sa v prípadne samovoľného pohybu automobil opäť vďaka obrubníku zastavil, radí portál Driversed.

Prečítajte si tiež: Jednoduchá pomôcka, ktorá vás naučí pozdĺžne parkovať za 1 minútu

Parkovanie s vytočenými kolesami do strany však so sebou prináša aj niekoľko negatív. Parkovanie v kopci je žiarivou výnimkou, inak by ste sa tomu mali radšej vyhnúť. A ponúka sa hneď niekoľko dôvodov, ktoré by vás o tom mohli presvedčiť.

Berte ohľad na ostatných

Hoci to možno pôsobí ležérne a štýlovo, v skutočnosti je to hlavne neohľaduplné a "dobehnúť" takto môžete aj sami seba. Parkovacie miesta sú niekedy pomerne úzke, vytočené pneumatiky však tento priestor ešte zmenšujú. Ak by teda pomedzi autá chcel prejsť človek s detským kočiarom alebo s veľkým nákupným vozíkom, možno by sa ani nezmestil.

Každý vodič by sa mal snažiť parkovať tak, aby nezavadzal ani chodcom či ostatným vodičom.
Každý vodič by sa mal snažiť parkovať tak, aby nezavadzal ani chodcom či ostatným vodičom. Foto: Pixabay

Rovnako sa môže stať, že o vytŕčajúcu pneumatiku niekto zakopne alebo si na nej zašpiní odev. Pokojne by sa to pritom mohlo stať aj vám, keď by ste sa práve zamyslení alebo uponáhľaní vracali k vlastnému autu. Pri parkovaní by ste zároveň mali brať ohľad aj na ostatných vodičov, ktorí budú vedľa vás chcieť zaparkovať, aby mali dosť priestoru na manévrovanie.

Mohli by ste naraziť

Ďalší problém môže nastať hneď po naštartovaní. Ak by ste zabudli na to, že volant, a teda aj kolesá, nemáte natočené dopredu, mohli by ste naraziť a spôsobiť škodu, o ktorú určite nestojíte. A to napríklad aj vtedy, ak by sa cesta trošku zvažovala a vy by ste nestihli rýchlo zareagovať.

Vytočené pneumatiky môžu pôsobiť štýlovo, no materiál, z ktorého sú súčiastky vyrobené, sa predčasne unaví.
Vytočené pneumatiky môžu pôsobiť štýlovo, no materiál, z ktorého sú súčiastky vyrobené, sa predčasne unaví. Foto: Pexels

Škodíte citlivým súčiastkam

Ak by vás však zaujímal názor vášho auta na parkovanie s vytočenými pneumatikami, určite by ste sa od neho dozvedeli, že to v konečnom dôsledku škodí aj priamo niektorým jeho súčiastkam. Ak by ste takto parkovali pravidelne či dlhodobo, materiály by sa omnoho skôr opotrebovali a vaše kroky by mohli rovno smerovať k bankomatu a do autoservisu. Ohrozené sú najmä manžety homokinetických kĺbov.

Ako upozorňuje portál Autobild, pri tomto štýle parkovania sa časť krycej gumy príliš rozťahuje, zatiaľ čo druhá je vo výrazne stlačenej polohe. Môže to viesť dokonca k trhlinám na ochranných prvkoch. V budúcnosti by sa vám za toto zaobchádzanie teda auto mohlo nemilo odvďačiť nepríjemným pukaním pri otáčaní volantu alebo trasením pri zrýchľovaní.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…