Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Táto burina ochráni vašu záhradu lepšie ako postreky. Nikdy sa jej nezbavujte

Kým pre mnohých je len nežiaducou burinou, iní v nej dávno objavili hotový poklad nielen pre svoje telo, ale aj pre záhradu.

Ilustračné foto — Foto: Free Stock Photos

BRATISLAVA 12. júna - Reč je o žihľave, ktorej sa mnohí vyhýbajú práve pre nepríjemný pocit popŕhlenia. V záhrade ju ľudia zvyknú tiež považovať za burinu, no opak je pravdou. V skutočnosti je totiž žihľava veľmi prospešná.

Alternatíva voči chémii

Žihľava má toľko využití, že by sa dalo s pokojným svedomím povedať, že rieši takmer všetky problémy. Nielen tie, ktoré majú ľudia, ale aj tie, ktoré trápia plodiny v záhradkách. Pretože to, čo je dobré pre nás, je v tomto prípade dobré aj pre úrodu v záhradke. Zo žihľavy sa totiž dá vyrobiť skvelá alternatíva voči chémii.

Foto: Pixabay

Skúsení záhradkári vedia, že ak chcú posilniť rasť plodín, pomôže nálev z mladej žihľavy, a alternatívou voči chemickému postreku je ten, ktorý sa dá z tejto rastliny tiež vyrobiť. Na výrobu zázračného výluhu vám stačia vedro, žihľava a voda. Dostatočné množstvo žihľavy, ktorou môžete vedro naplniť aj do troch štvrtín, zalejte vodou a nechajte kvasiť.

Výluh, ktorý vznikne, sa dá použiť ako postrek či zálievka, respektíve hnojivo. To sa riedi v pomere 1 diel výluhu k 10 dielom vody, pri postreku bez riedenia. Žihľava si dokáže poradiť s voškami, preto môže byť tento postrek riešením.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…