V sobotu sa v Bratislave začínajú Dni energie na Slovensku
TASR
TASR

V sobotu sa v Bratislave začínajú Dni energie na Slovensku

Na podujatí sú pripravené informácie, ako získať financie na zateplenie rodinných domov, obnovu panelákov či ako šetriť vďaka konceptu inteligentnej domácnosti.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 2. júna (TASR) - V sobotu (3.6.) sa v bratislavskom obchodom dome IKEA začína séria podujatí Dni energie na Slovensku (DENS) 2017. TASR o tom informoval analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

Na podujatí sú pripravené informácie, ako získať financie na zateplenie rodinných domov, obnovu panelákov či kúpu solárnych systémov/fotovoltiky, či ako šetriť vďaka konceptu inteligentnej domácnosti. Radiť majú zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ako aj Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Pre deti a mládež sú pripravené ekoinformácie hravou formou.

Verejnosť sa dozvie napríklad aj to, ako správne triediť odpad a čo robiť s použitým kuchynským olejom. Zástupcovia nemeckej ambasády predstavia ich cestu transformácie energetiky (Energiewende), čiže zámer nemeckej vlády odpojiť najneskôr do roku 2022 všetkých 7 jadrových elektrární a vo výrobe energie staviť najmä na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Výstava projektu DENS 2017 v Bratislave sa uskutoční pod záštitou vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, ako aj primátora Bratislavy Iva Nesrovnala.

"Hlavné mesto podporuje podujatie Dni energie už štvrtý rok. Som rád, že Bratislavčania sa tak môžu dozvedieť o tom, ako energiu šetriť, ako sa dostať k úsporným technológiám a v neposlednom rade aj to, ako chrániť životné prostredie. Mesto ako Bratislava v 21. storočí nemá inú alternatívu, ako využívať úsporné a ekologické zdroje energií. Hoci veľké zmeny sa robia ťažko, no som presvedčený, že Bratislava v tomto musí ísť dopredu," konštatoval Nesrovnal.

Po Bratislave sa DENS 2017 predstaví ešte v Žiline (5.6.) na Námestí A. Hlinku, ďalej v obchodnom centre City Aréna v Trnave (7.6.) a v Banskej Bystrici (9.6.) na Námestí SNP, vždy medzi 10.00 a 17.00 hodinou.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…