Krajšiu prírodu v Európe nenájdete. Cestovateľské kino predstaví Nórsko
kulturmarket
kulturmarket

Krajšiu prírodu v Európe nenájdete. Cestovateľské kino predstaví Nórsko

Cestovateľské kino v utorok 13. júna v Kine Úsmev v Košiciach predstaví krajinu divokej prírody, fascinujúcich ľadovcov, majestátnych fjordov, tancujúcej polárnej žiary, modernej architektúry, bohatej kultúry i zimného športu.

— Foto: kulturmarket

Severská exotika v plnej sile. Cestovateľské kino v utorok 13. júna v Kine Úsmev v Košiciach predstaví krajinu divokej prírody, fascinujúcich ľadovcov, majestátnych fjordov, tancujúcej polárnej žiary, modernej architektúry, bohatej kultúry i zimného športu. V sprievode cestovateľského dua Kataríny a Tomáša Kožíkovcov sa návštevníci hlbšie ponoria do drsnej a nehostinnej prírody, pozrú sa na málo známy ostrov Senja, súostrovie Lofoty, k jazeru Snåsavatnet, na horský chrbát Romsdalseggen, najvyšší morský útes v Európe Hornelen, najzápadnejší bod Nórska Vestkapp a ďalšie zaujímavé miesta.

V Cestovateľskom kine predstavíte návštevníkom Nórsko. Čo pre vás znamená táto krajina?

Katarína a Tomáš Kožíkovci: Nórsko je pre nás jednou z najkrajších krajín Európy. Získalo si nás najmä krásnou, divokou, rozmanitou a nedotknutou prírodou. Ale zaujímaví sú aj jeho obyvatelia. Pobyt v krajine, kde si ľudia životné prostredie vysoko vážia a chránia ho, je veľmi príjemný. A hoci sú Nóri pravdepodobne jeden z najrezervovanejších národov, s akým sme mali doteraz tú česť, získali si nás svojou absolútnou spätosťou s prírodou, odolnosťou, vytrvalosťou a pokorou.

Ako ste sa dostali k cestovaniu a prečo ste si vybrali Nórsko?

K. a T. K.: Cestovanie je aktivita, ktorá neodmysliteľne patrí k nášmu životu už veľa rokov. Vždy sme si chceli vyskúšať aj taký štýl cestovania, pri ktorom sa človek nemusí časovo obmedzovať a cestu si vopred podrobne plánovať. Avšak ako zamestnanci sme vždy bojovali práve s nedostatkom času na cestovanie. Každý rok sme stáli pred výzvou, ako z dovolenkových dní, ktoré má človek ako zamestnanec štandardne k dispozícii, vyťažiť maximum. Až nám minulý rok došla trpezlivosť. Dali sme výpoveď v práci a rok si vyhradili na plnenie našich cestovateľských snov. A hoci sa ľudia v našej situácii neraz vyberajú do tých najvzdialenejších a najexotickejších kútov sveta, my sme sa rozhodli lepšie spoznať to, čo je okolo nás. V rámci expedície, ktorú sme nazvali K Gibraltáru cez Nordkapp, sme precestovali 18 európskych krajín. Najviac sme však boli zvedaví práve na Nórsko. Táto krajina je opradená takými pozitívnymi a nadšenými referenciami, že je to až podozrivé. Ale po vyše mesiaci strávenom v nej nemôžeme inak ako všetky potvrdiť. Snáď jediná vec, s ktorou sa nemôžeme úplne stotožniť, je tvrdenie, že dovolenka v Nórsku musí byť drahá. My sme si totiž užili Nórsko naplno a napriek tomu nás to dvoch nestálo viac ako 30 eur na deň.

V čom je podľa vás najväčšia sila tejto krajiny, ktorú môže vo vzťahu k turistom či cestovateľom ukázať?

K. a T. K.: Z nášho pohľadu spočíva najväčšia sila tejto krajiny v jej prírode a v jej obyvateľoch. Tí si totiž silu prírody veľmi dobre uvedomujú. Vidieť to na ich vzťahu k nej. Príroda je v ich hodnotovom rebríčku na popredných miestach. Sú s ňou úzko spätí a absolútne ju rešpektujú. Nemajú potrebu pretvárať krajinu na svoj obraz alebo prispôsobovať ju svojim potrebám. Vďaka tomu ostáva neporušená, divoká a silná. A to je to, čo návštevníkov Nórska fascinuje, priťahuje a núti opakovane sa vracať.

Ktorú časť Nórska máte osobne radi?

K. a T. K.: Na túto otázku je skutočne ťažké odpovedať. Každá časť Nórska má niečo svojské, čím si človeka získa a pre čo by sa tam rád vrátil. Na severe je to na pohľad drsná a nehostinná príroda, ktorá však v skutočnosti prekypuje životom a rozmanitosťou. Pre našinca je fascinujúcim javom aj striedanie polárneho dňa a noci. Prežiť deň trvajúci 24 hodín a vidieť slnko, ktoré nikdy nezapadá, je zážitkom na celý život. Neodmysliteľnou súčasťou koloritu Nórska sú aj jeho fjordy. Zasahujúce niekedy aj desiatky kilometrov do vnútrozemia a lemované vysokými horami alebo strmými útesmi vytvárajú krásu, ktorú mnohí neraz prirovnávajú k raju na zemi. Do vnútrozemia zase lákajú ľadovce, ktoré človeka neprestávajú fascinovať svojou rozlohou a mohutnosťou. Ani zaľudnený juh nezaostáva v pestrosti ponuky za ostatnými časťami Nórska. Na svoje si tu prídu tak milovníci pohybu v prírode, ako aj milovníci pohybu medzi pamiatkami a turistickými atrakciami. Myslíme, že každý, kto plánuje cestu do Nórska, to pozná. Je skutočne ťažké vybrať si v tejto krajine cieľ a rozhodne to nie je iba pre jej rozlohu.

Čo vás v tejto krajine prekvapilo najviac?

K. a T. K.: Najviac všadeprítomná a dokonalá čistota. Napriek tomu, že krajinu navštívia milióny turistov ročne, v Nórsku sa vám nemôže stať, že na prechádzke v prírode alebo na odpočívadle pri ceste natrafíte na obal z dojedenej desiaty vyhodený len tak do priestoru či na žiarivo biele stopy vykonanej potreby. Sme presvedčení, že je to zásluha samotných Nórov, ktorí svojou úctou voči prírode a disciplinovanosťou sami idú príkladom všetkým návštevníkom svojej krajiny.

Katarína a Tomáš Kožíkovci

Manželia, ktorých spája okrem iných vášní aj tá cestovateľská. Po dekáde strávenej v korporáciách už mali plné zuby dovolenkovania, a tak opustili pohodlný život zamestnancov a rozhodli sa cestovaniu venovať naplno. V rámci expedície k Gibraltáru cez Nordkapp prešli za 150 dní 18 európskych krajín a najviac času strávili práve v Nórsku. O svojich cestách tiež píšu blog.

13. 6. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v pokladni Kina Úsmev cez pracovné dni od 18:00 do 20:00, cez víkend od 15:00 do 20:00

Event: www.fb.com/events/465983483736013

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…