Študenti pomáhajú zveľadiť priestory pre pacientov, ich dobrovoľná prax je užitočná a má aj srdce
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Študenti pomáhajú zveľadiť priestory pre pacientov, ich dobrovoľná prax je užitočná a má aj srdce

Praxovať popri štúdiu na univerzite musí azda každý, no väčšina študentov to berie ako povinnosť. Budúci stavbári zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) to však robia celkom dobrovoľne a sledujú pri tom ušľachtilý cieľ.

Študenti chcú hlavne pomáhať. — Foto: Facebook/Stavbárske srdce

BRATISLAVA 31. mája - Neflákajú sa, ale pomáhajú. Popritom získavajú cennú prax so všetkými nástrahami, čo k nej patrí. Reč je o nadšencoch zo Stavebnej fakulty STU, ktorí v rámci organizácie Stavbárske srdce pracujú a zároveň pomáhajú. To, na čo môžu byť mimoriadne, hrdí, je napríklad rekonštrukcia priestorov detskej kardiochirurgie. Po sociálnom zariadení sa totiž pustili aj do izieb a ešte stihli zorganizovať aj benefičné koncerty.

Že mladým sa nechce robiť?

Organizácia Stavbárske srdce pôsobí na Slovensku už tri roky, pričom všetky jej aktivity sú výlučne charitatívneho charakteru. Nadšenci sa ešte minulý rok pustili do rekonštrukcie kúpeľne na oddelení detskej kardiochirurgie v Detskom kardiocentre v Bratislave. Finančné náklady pokryli aj vďaka peniazom z benefičného koncertu, ktorý tomu predchádzal, no podarilo sa im zohnať i zopár sponzorov. Ešte v ten istý rok zorganizovali ďalší benefičný koncert, výťažok ktorého plánovali použiť na rekonštrukciu izieb, tiež na detskej kardiochirurgii.

Foto: Stavbárske srdce

S rekonštrukciou izieb začali vo februári tohto roka, ako však uvádzajú na svojom webe, celé to doprevádzal nekonečný boj s byrokraciou. Aj táto rekonštrukcia bola pre partiu mladých stavbárov výzva, ale zvládli ju. „Aj keď sa v poslednej dobe hovorí, ako sa mladým nechce robiť, pri rekonštrukcii sa nás vystriedalo 20. Od starej omietky, linolea, novej elektroinštalácie, až po zárubne. Toto všetko sme pripravili v priebehu 7 dní a už sme len čakali na príchod jednotlivých firiem,“ opísali priebeh prác.

Foto: Facebook/Stavbárske srdce

Trochu iný študentský život

Firmy im pomohli napríklad s oknami či dodaním materiálov. Rekonštrukciu sa podarilo dokončiť v polovici marca, takže pacienti majú teraz k dispozícii nielen vynovenú kúpeľňu, ale aj pooperačné izby. Tie sú spojené práve so spomínaným sociálnym zariadením, ktoré prešlo rekonštrukciou minulý rok. Rekonštrukcia zahŕňala zníženie stropov, výmenu linolea, úpravu stien, výmenu okien či nainštalovanie klimatizácie.

Foto: Stavbárske srdce

Prerobenie dvoch izieb s kúpeľnou stálo 16-tisíc eur, no ako dodali nadšenci zo Stavbárskeho srdca, pomáhajú, kde sa dá a pritom obetujú všetok svoj voľný čas. No stojí to za to, čím sa zároveň vymykajú od klasickej predstavy o študentoch. „Snažíme sa robiť veci, ktoré sa vymykajú súčasným trendom vysokoškolského života, pomáhame ľudom, ktorí to majú ťažšie ako ostatní, a o tom to celé je,“ tvrdia. To, na čo sa aktuálne sústredili, bol nábor nových členov, pretože pobyt na škole zakladajúcej skupiny organizácie sa blíži ku koncu, ale i na koncert, ktorý bude 26. septembra tohto roku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…