Dobré noviny
Ešte ani neskončila 9. ročník a už je prijatá na vysokú. Veronika má už teraz istú budúcnosť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ešte ani neskončila 9. ročník a už je prijatá na vysokú. Veronika má už teraz istú budúcnosť

Veronika Babalová.
Veronika Babalová. — Foto: Facebook/Veronika Babalová

Bádateľka Veronika Babalová z Ružomberka má už v deviatom ročníku základnej školy istú budúcnosť. Za striebro na celoslovenskej biologickej olympiáde dostala nielen medailu, ale aj potvrdenie o prijatí na vysokú školu.

RUŽOMBEROK 31. mája - Keď bude chcieť, nemusí sa starať, kam na vysokú. Už teraz má isté štúdium na prírodovedeckej fakulte vďaka fantastickému umiestneniu na olympiáde a svojej bádateľskej náture. Veronika sa vo svojom výskume zaoberala vplyvom cestárskej soli na rastliny a prišla aj s riešením.

Ďalej od cesty

Mohla si užívať voľný čas ako jej rovesníci, namiesto toho sa mimo vyučovania venovala projektu ohľadom cestárskej soli a jej vplyvu na rastliny, a to celé dva roky, informovala TV Markíza.

Len na cesty Liptova cestári ročne vysypú 10-tisíc ton cestárskej soli, čo má neblahý vplyv na rastliny. Šikovná žiačka preto prišla s riešením, ako nahradiť škodlivú soľ a zároveň ochrániť rastliny. Náhradou klasickej posypovej soli by mohla byť ekologická soľ na báze chloridu horečnatého. Ľudia, ktorí majú popri ceste políčka, by podľa nej mali plodiny vysádzať až osem metrov od cesty. „Soľ, ktorou sa posýpajú cesty, zasahuje asi tak do piatich metrov,“ zhodnotila Veronika.

Jej odporúčanie pre pestovateľov a jeho dodržiavanie sa pritom v slovenských podmienkach javí reálnejšie ako nahradenie posypovej soli jej ekologickejšou verziou. Ako totiž odznelo v reportáži TV Markíza, ekologická soľ sa používa skôr na horských prechodoch s ochranným pásmom, zároveň je však drahšia ako klasická posypová soľ.

No aj napriek tomu, že si Veronika vďaka svojmu výskumu a umiestnení na olympiáde zabezpečila miesto na vysokej škole, ona by sa chcela uberať iným smerom. Láka ju skôr učiteľstvo, pričom vzor má určite v učiteľke, ktorá jej s výskumom pomáhala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?