Hokejistom Nitry skončila sezóna, Košice sú opäť vo finále
SITA
SITA

Košickí hokejisti si zahrajú šieste finále v sérii.

KOŠICE 31. marca - Hokejisti HC Košice sa stali trinástykrát v histórii finalistami najvyššej slovenskej súťaže. Šesťnásobný majster SR zdolal v semifinálovej sérii HK Nitra 4:1 na zápasy.

Definitívne svoj postup do finále potvrdili Košičania v nedeľu víťazstvom 6:3. Rozhodli o ňom predovšetkým počas 75 sekúnd medzi 23. a 24. minútou, keď dali tri góly.

Oceliari si zahrajú šieste finále v sérii. Naposledy v ňom chýbali v sezóne 2006/07.

Nitra má šancu zopakovať zisk bronzu v extralige z roku 2006. Medaily hráči tímu spod Zobora získajú v prípade, že finálovým súperom Košíc budú Zvolenčania. Ak postúpia do boja o titul Piešťany, Nitrania skončia v konečnom účtovaní Tipsport extraligy na 4. priečke.

Finálová séria sa začne 7. apríla.

HC Košice - HK Nitra 6:3 (2:1, 3:1, 1:1) - konečný stav série: 4:1, Košice postúpili do finále

Góly: 1. Jenčík (Cebák, Pašek), 19. Pašek (T. Marcinko, Cebák), 23. Marek Slovák (Š. Novotný, Jokeľ), 23. Jenčík (Marcel Haščák, Štrbák), 24. Marek Slovák (Š. Novotný, Jokeľ), 59. Štrbák (Spilar, Pašek) - 2. Mašlonka (Hrnka), 36. Tománek (Stümpel, König), 53. Tománek (König)

Vylúčení: 8:11 na 2 min, navyše: 17. Spilar 10 min za napadnutie hlavy a krku - 25. Hamrák 5+DKZ za sekanie a trest v hre za nešp. správanie, 58. L. Novák 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš, Jonák - Smrek, M. Korba, 7090 divákov.

Zostavy:

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Deyl (28. Macejko), Šeda, Martin Chovan, M. Takáč, Michal Novák - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - O. Gmitter, T. Marcinko, Spilar - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Matis, Mlynarovič, P. Svitana

Nitra: J. Hollý (23. M. Laco) - P. König, M. Bača, Nádašdi, Rais, Vosátko, Ordzovenský, Trefný - R. Tománek, Stümpel, Pupák - Lukáš Novák, T. Chrenko, Podstavek - Hrnka, Hamrák, Mašlonka - Kadura, Jokila, Kmeč

Hlasy:

Milan Staš (tréner Košíc): "Je pravdou, že posledný krok býva najťažší. Ani dnes sme to nemali jednoduché. Aj keď sme dali rýchly gól, súper vzápätí vyrovnal. Rozhodujúce boli naše tri presné zásahy v úvode druhej tretiny. Až do konca sme sa snažili koncentrovať a nedovoliť súperovi dosiahnuť zvrat."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnešný zápas sa podobal tým predchádzajúcim. Dostali sme veľmi rýchly gól a aj keď sme vzápätí vyrovnali, Košičania sa ešte v prvej časti dostali do vedenia a na začiatku druhej tretiny troma gólmi rozhodli. Myslím si, že v celej sérii bol rozhodujúci druhý zápas. Ak by sme udržali najtesnejšie vedenie až do konca, mohlo to byť o niečom inom."

I. tretina

Košičanom vyšiel úvod piateho duelu a nitriansky brankár Hollý inkasoval hneď z prvej strely: v 23. sekunde ho prekonal Jenčík.

Hostia však jednogólové manko veľmi rýchlo vymazali už v polovici 2. min zásluhou Mašlonku. V 6. min chýbala Spilarovej individuálnej akcii v presilovke len gólová bodka a potom sa nepresadil ani Novotný.

Nitra následne nevyužila 97-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, aby v závere prvej tretiny inkasovala pre zmenu pri košickej podobnej početnej výhode po výbornej Marcinkovej prihrávke zakončoval Pašek. Ešte predtým v 12. min sa zápas predčasne pre podozrenie na otras mozgu po súboji s Bačom skončil pre košického obrancu Deyla.

II. tretina

Úvod druhej tretiny bol v réžii oceliarov. V 23. min po Novotného prihrávke sadla Slovákovi rana parádne - 3:1. O 24 sekúnd na to vyhnal Jenčík brankára Hollého na striedačku.

Tréner Stavjaňa si vzal oddychový čas, ale ani ten nepomohol. Striedajúci gólman Laco inkasoval už v 24. min z hokejky Slováka.

Hosťujúci Hamrák potom inkasoval dva päťminútové tresty, ale z dlhej presilovky domáci nevyťažili nič. Naopak, v 36. min hrali v početnej výhode Nitrania a Tománek zblízka znížil na rozdiel troch gólov.

III. tretina

V 53. min sa v oslabení Tománek šikovne predral až pred Hyláka a znížil na rozdiel dvoch gólov, ale Nitra sa už na viac nezmohla. Naopak, minútu pred koncom tretej tretiny pri presilovke inkasovala šiesty gól z hokejky Štrbáka, ktorý pečatil postup oceliarov do finále.