V 50-ke prišla o prácu, musela ísť na kurz. Slovenke to zmenilo život, tak šťastná ako teraz ešte nebola
Radka Turoňová
Radka Turoňová

V 50-ke prišla o prácu, musela ísť na kurz. Slovenke to zmenilo život, tak šťastná ako teraz ešte nebola

Prísť o prácu na prahu päťdesiatky a v oblasti, ktorá je známa vysokou nezamestnanosťou, je frustrujúce. Ale niekedy stačí náhoda a život sa opäť dostane do správnych koľají. Dokonca sa ešte omnoho zlepší.

Hana Rechtoríková sa venuje tomu, čo ju baví. — Foto: YouTube/RENO VIDEOTEKA

POLTÁR 30. mája - Pred 15 rokmi tesne pred dovŕšením okrúhlych 50. narodenín prišla Hana Rechtoríková z Poltára o prácu. Nezamestnaní vedia, že jednou z možností, ako toto obdobie preklenúť, sú aj rôzne rekvalifikačné kurzy. K tým sa však mnohí stavajú skepticky, ba až negatívne. Hana Rechtoríka však už teraz vie, že takáto možnosť jej v skutočnosti akoby spadla z neba.

Splnený sen

Kurz, na ktorom sa mala zúčastniť, sa týkal remesiel, napríklad drotárstva, paličkovej čipky alebo výroby bábik zo šúpolia. Kreatívna tvorba ju pochytila a na toto obdobie spomína ako na jedno z najkrajších v živote. Po kurze však ostala pri remeslách ako jediná zo zúčastnených. No keďže ju výroba nadchla, rozhodla sa tomu venovať intenzívnejšie.

„Nesmelé začiatky, keď som sa tešila každej chvíli strávenej nad drôtom, šúpolím a paličkami a nad svojimi vytvorenými malými dielkami, prerástol do prezentácií v rámci regiónu, kde tieto remeslá nemajú tradíciu,“ opisuje na stránke silverstartup.sk, kde netají, že na dokonalé podmienky pre jej tvorbu by potrebovala finančnú injekciu.

Galéria

Galéria

Napokon, žena, ktorá bola nezamestnaná a vďaka rekvalifikačnému kurzu zistila, čo ju naozaj baví, zaznamenáva so svojou tvorbou úspechy. V roku 2008 sa napríklad stala remeselníčkou roka a mala aj vlastnú výstavu. Pred štyrmi rokmi sa jej splnil veľký sen, keď sa dostala do Francúzska. Doteraz však za to ďakuje dobrých ľuďom, ktorí sa jej na cestu poskladali. „Inak by sa môj sen neuskutočnil a len s ich podporou nebol sen len snom. Moje výrobky mali veľký úspech,“ spomína na radostné chvíle a obdobie, keď na súťaži zdravotne postihnutých, na Abilympiáde, vyhrávala.

Láska v každom výrobku

Remeslu sa však nevenuje len sama, ale priúča k nemu aj ďalšie generácie. Už zopár rokov totiž vedie na základnej škole krúžok remeselných zručností a teší ju, že vďaka tomu zabúda na svoj zdravotný stav či bolesti. Zároveň učí deti, ako si vyrobiť krásne dielka z prírodných materiálov.

Jej diela sú žiadané po celom svete, dostali sa už do Ameriky, Japonska či Afriky. Záujemcovia zrejme cítia, že do nich vkladá svoju dušu. „Tú lásku, s akou ja vyrábam, musí byť cítiť. Keď sa to páči a urobí to ľuďom radosť, to je najúžasnejší pocit,“ uzavrela šikovná remeselníčka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…