Sagan skončil na jednej z najslávnejších klasík druhý
SITA
SITA

Sagan skončil na jednej z najslávnejších klasík druhý

Rýchlejší ako Peter Sagan bol na podujatí Okolo Flámska iba Fabian Cancellara.

OUDENAARDE 31. marca - Slovenský cyklista Peter Sagan si na prvé víťazstvo na niektorej z najslávnejších a najväčších jarných klasík bude musieť ešte počkať, na nedeľňajšom storočnom podujatí Okolo Flámska (256 km) obsadil 2. miesto.

Dvadsaťtriročný jazdec Cannondale prehral na najslávnejších belgických pretekoch iba s Fabianom Cancellarom, ktorý podujatie vyhral už aj v roku 2010.

Švajčiar zaútočil 14 km pred cieľom v stúpaní na Patersberg, odpútal sa od Sagana a sólovou jazdou prišiel do Oudenaarde. Jednotka svetového rebríčka zo Žiliny potom musela bojovať o umiestnenie v špurte s Belgičanom Jürgenom Roelandtsom. Sagan zatiaľ vyhral z klasík len Gent - Wevelgem, tú však nezaraďujú medzi najslávnejšie.

"Som spokojný. Mám pred sebou ešte dlhú kariéru a budem mať ešte priestor vyhrať tieto náročné preteky. Asi 100 km pred cieľom som spadol, keď niekto predo mnou prudko zabrzdil. Našťastie, vrátil som sa do pelotónu a urobil som maximum v snahe vyhrať. Cancellara bol dnes naozaj silný," uviedol podľa AFP Peter Sagan.

Podľa očakávania sa rozhodujúce momenty pretekov odohrali až po dvesto kilometroch. V chladnom a veternom počasí sa favoriti dlho strážili. Už po 19 kilometroch však pre pád a zranenie kolena musel odstúpiť obhajca prvenstva Tom Boonen. Jazdec tímu Omega Pharma-Quick Step si pri páde poranil aj rameno a stehno, a tak zamieril rovno do nemocnice.

Na posledných 70 kilometroch absolvovali cyklisti desať síce krátkych, ale poriadne ostrých stúpaní. Pelotón sa postupne trhal a pozornosť sa sústredila na súboj Cancellaru so Saganom. Obaja museli pred rozhodujúcimi momentami podujatia na chvíľu pre technické problémy zastať, ale dokázali sa dostať na čelo skupiny. V predposlednom kopci Oude Kwaremont 18 km pred cieľom zaútočil Cancellara, roztrhal hlavnú skupinu. Krok s ním držal len Peter Sagan, neskôr sa pridal aj Jürgen Roelandts. V ďalšom stúpaní sa už Švajčiar definitívne zbavil Slováka a získaval na prenasledovateľov cenné sekundy.

Peter Sagan si za 2. miesto na Okolo Flámska vybojoval 80 bodov do rebríčka UCI a potvrdil pozíciu jeho lídra. Pred Cancellarom má 61-bodový náskok.

"Po vlaňajších problémoch je to pre mňa veľké víťazstvo. Nie je jednoduché uspieť ako favorit. Boli to náročné preteky. Každý čakal, kedy nastúpim. Skúsil som to už v predposlednom stúpaní, ale vtedy som nešiel na 100 %. Dnes som si veril, videl veľa švajčiarskych vlajok a napokon urobil to, čo sa odo mňa očakávalo," povedal v prvej televíznej reakcii Cancellara.

Okolo Flámska (Bruggy - Oudenaarde, 256 km):

1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack Leopard 6:06:01 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:27 min, 3. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Belisol +1:29, 4. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 5. Matthieu Ladagnous (Fr.) FDJ, 6. Heinrich Haussler (Aus.) IAM Cycling všetci +1:39

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…