Bratislavský kraj i Nové Mesto budú mať nových poslancov
TASR
TASR

Bratislavský kraj i Nové Mesto budú mať nových poslancov

Dôvodom je zánik poslaneckého mandátu poslanca Petra Ágostona jeho právoplatným zákonným odsúdením ešte v júli minulého roka.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR / Martin Baumann

Bratislava 28. mája (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a bratislavské Nové Mesto budú mať nových poslancov. Dôvodom je zánik poslaneckého mandátu poslanca Petra Ágostona jeho právoplatným zákonným odsúdením ešte v júli minulého roka. Krajský a miestny úrad sa pritom o tom dozvedeli len prednedávnom, a to až po medializovaní informácie.

"Pánovi Ágostonovi zanikol mandát ku dňu právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin," uviedla pre TASR tlačová tajomníčka BSK Veronika Beňadiková. V súlade so zákonom preto predseda kraja Pavol Frešo odovzdal uplynulý pondelok (22.5.) osvedčenie o nástupe náhradníka, ktorým je Vladimír Mikuš. Tomu sa však začne mandát až po zložení sľubu, a to na najbližšom rokovaní krajského zastupiteľstva. "Otázka vrátenia odmien je momentálne predmetom vypracúvanej právnej analýzy," odpovedala Beňadiková na otázku, či bude kraj od bývalého poslanca žiadať vrátenie neoprávnených odmien.

Rovnako by mal sľub na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva zložiť aj nový poslanec v Novom Meste. Tu sa náhradníkom na uvoľnený mandát stal Róbert Lamprecht. "Náhradník zloží sľub 13. júna," povedal pre TASR Ján Borčin z novomestského miestneho úradu. Či a akou formou bude miestny úrad od bývalého poslanca vymáhať vyplatené odmeny, je podľa neho v štádiu právneho posudzovania.

Okresný súd Bratislava III uznal obžalovaného Petra Ágostona vinným z prečinu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa Trestného zákona, a to rozsudkom z 12. júla 2016. Zároveň mu uložil peňažný trest v sume 1500 eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd mu uložil náhradný trest odňatia slobody v trvaní jedného roka. Rozsudok sa stal právoplatný a vykonateľný 14. júla 2016.

Bývalý poslanec tvrdenia, že by zastával poslanecké mandáty v oboch zastupiteľstvách protizákonne, dôrazne odmietal. Argumentoval registrom trestov bez záznamu, ktorý považuje za smerodajný, a mrzí ho, že čistý trestný register nie je smerodajný aj pre ostatných. Právnici však s takýmto výkladom nesúhlasia. Podľa nich príslušný paragraf ustanovenia zákona o obecnom zriadení treba vykladať tak, že mandát poslanca zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin bez ohľadu na to, aký trest bol v odsudzujúcom rozsudku uložený. To, že register trestov je čistý, môže byť spôsobené tým, že dostal len peňažný trest, ktorý vykonal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…