Roman Stranai: Video o Bratislave som vytvoril, aby na ňu boli ľudia hrdí
Roman Stranai je mladý fotograf a filmár, ktorý vytvoril úžasné video o Bratislave. Ako tvrdí, urobil tak najmä preto, aby boli Bratislavčania na svoje mesto hrdí.
Vytvoriť pekné časozberné (takzvané timelapse) video sa môže javiť ako pomerne jednoduchá záležitosť, no podľa Romanovych slov je to práve naopak. Ako vzniká časozberné video, čo všetko je k tomu potrebné a aj aké nástrahy čakajú na odvážneho filmára, nám Roman prezradil v exkluzívnom rozhovore.
Na internete si uverejnil úžasné video o Bratislave. Čo ťa motivovalo k jeho vytvoreniu?
Najviac ma inšpirovalo to, že nikto doteraz neurobil pekné časozberné video o Bratislave. Aj som si pozeral timelapse videá o Bratislave, ale vždy to bol len nejaký test alebo to video nemalo dobrú kvalitu. Z komentárov som vyčítal, čo ľudia chcú a to mi pomohlo k určeniu cieľa. Mojím cieľom teda bolo, aby bolo vidieť tie najkrajšie miesta v Bratislave, aby Bratislavčan bol aspoň trochu hrdý na svoje mesto a aby zahraniční turisti mohli vidieť, čo toto mesto ponúka.
Ako sa takéto video tvorí?
V podstate sa video tvorí tak, že v intervale niekoľkých sekúnd odfotíte fotku po dobu niekoľkých minút. Záleží len na vás, ako si to nastavíte, pokojne môžete fotiť aj hodiny. Keďže video tvorí 24 snímkov za sekundu tak napríklad 100 fotografií, ktoré ste odfotili v priebehu piatich minút, vám po prekonvertovaní do videa vytvorí štvorsekundový záber, v ktorom prebehne 5 minút. Tak vzniká timelapse efekt (plynutie času).
Najdôležitejšie je vedieť, akému divákovi to bude určené, čo je cieľom videa a aký je príbeh. Ja som zo začiatku vôbec nevedel, že aj takýto typ videa môže mať príbeh alebo cieľ. Tiež je dôležité, aby ste dopredu vedeli, k akej hudbe to bude robené. Ja som si vybral skladbu od skupiny Blackmill - Evil Beauty.
Čo je obsahom tvojho videa?
Ja to video rozdeľujem do troch častí:
1. kde sa to video odohráva, čiže typický Bratislavský hrad, ktorý poznajú všetci
2. Bratislava v noci
3. prečo by som chcel ísť do Bratislavy, čiže Zimný štadión, história Slavína, zaujímavá stavba Kamzík a tak ďalej.
Vopred som vedel, aký je cieľ a aké miesta budem fotiť, v akom poradí budú jednotlivé zábery nasledovať. Potom to už zahrňuje naozaj veľa chodenia a trávenia desiatok minút pri fotoaparáte.
Čo všetko človek potrebuje, ak chce vytvoriť takéto video?
1. statív. Fotíte viacero záberov a každý musí byť odfotený z rovnakého miesta. Najlepšie je zohnať si nejaký drahší a pevný statív - nie tie, ktoré kúpite všade za 30 €. S takým som to fotil ja a veľmi sa hýbe.
2. intervalometer. Je to zariadenie, ktoré fotí každých niekoľko sekúnd počas nekioľkých minút, hodín ba aj dní... Buď si ho môžete kúpiť alebo ho nájdete v menu fotoaparátu, keďže niektoré fotoaparáty majú túto funkciu zabudovanú.
3. počítačový softvér, v ktorom fotky upravíte a prekonvertujete do videa. Tiež nejaký video editor na zostrihanie. Ja som fotil v RAW formáte, aby som mal čo najväčšiu kontrolu nad úpravou fotiek. Fotky som upravoval v Adobe Lightroom 4 a používal som plug-in LRTimelapse, ktorý mi prekonvertoval fotky na video. Tento proces vyžaduje veľa grafického renderovania, čiže trvá dlho, niekedy aj dve hodiny na jeden záber. Potom som jednotlivé zábery strihal v Adobe Premiere Pro.
4. veľa miesta na pevnom disku. Hlavne ak fotíte v RAW. Predsa len fotíte tisíce záberov a to zaberie veľa miesta.
Túlať sa dňom i nocou po rôznych zákutiach Bratislavy môže byť príjemné, ale aj nebezpečné. Spomínaš si na nejaké zážitky, ktoré si zažil pri tvorbe videa?
Treba si dávať večer v meste na seba pozor, lebo keď niekde stojíte so statívom, tak to púta pozornosť. Pri zábere v čase 1:44 sa ku mne pristavil nejaký feťák a začal so mnou debatovať. Neodpovedal som, až napokon som naňho začal kričať, aby vypadol, lebo mi po niekoľkých minútach fotenia pohol statívom a mohol som začať odznova. Ale koniec-koncov, bola to pre mňa naozaj zábava, hlavne keď tak veľmi milujem timelapse videá.
Romana Stranaia nájdete aj na Facebooku: https://www.facebook.com/RomanStranaiPhotography
Zhovárala sa Lucia Žáčková.