Ako byť po zime opäť fit?
Dobré noviny
Dobré noviny

Ako byť po zime opäť fit?

Dlhé zimné mesiace dávajú nášmu zdraviu poriadne zabrať. Nedostatok energie, deficit pohybu a pocit celkovej únavy sú najčastejšími symptómami, ktoré trápia mnohých z nás. Ako sa dostať na konci zimného obdobia do formy tak, aby sme mohli privítať jar v plnej paráde?

Jednou z najčastejších príčin, ktorá stojí za väčšinou zdravotných neduhov počas zimných mesiacov, sú vitamíny, respektíve ich nedostatok. Aj napriek tomu, že nás môže toto zistenie prekvapovať, pretože v tomto ročnom období nijak nemeníme našu zaužívanú životosprávu, odpoveď môže byť celkom jednoduchá.

V zime pociťujeme významný deficit slnečného žiarenia a teda aj nedostatok vitamínov, ktoré z neho získavame. Hovoríme predovšetkým o vitamíne D, tiež známom ako slnečnom vitamíne. Práve ten má výrazný vplyv na našu imunitu, ale aj náladu a teda celkové psychické rozpoloženie. Malátnosť, zimná oťapenosť a únava môžu mať teda omnoho jednoduchšie vysvetlenie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Častým problémom, ktorý trápi najmä milovníkov športu, je fakt, že po zimnom období často trvá pomerne dlhú dobu, kým opäť nadobudnú žiadúcu fyzickú kondíciu. Okrem postupného stupňovania telesnej záťaže by sme však nemali zabúdať ani na správne výživové doplnky, ktoré počas športu náš organizmus vo zvýšenej miere vyžaduje. Jedným z nich sú bez pochýb aj potrebné aminokyseliny, ktoré sú základným stavebným prvkom svalových vlákien a sú tiež veľmi potrebné pri regenerácii a raste svalovej hmoty.

Príchod jari sa tiež môže prejaviť v celkovej úprave zovňajšku. Teplé dni nás akoby nabádajú nosiť pestrejšie farby oblečenia či doplnkov a teda prejaviť jarný optimizmus aj navonok. Môžeme si tiež všimnúť, že počas jarných dní sú v porovnaní so zimou predovšetkým ženy omnoho odvážnejšie, čo sa týka napríklad úpravy makeupu. Sivé a tmavé farby často nahrádzajú očné tiene pestrejších farieb, čo výborne ladí s ľahkým jarným opálením pokožky. Pred nežiadúcimi vplyvmi nadmernému vystavovaniu sa slnečnému žiareniu je súčasným trendom dekoratívna kozmetika s UV faktorom, ktorá okrem estetickej funkcie chráni aj pokožku tváre.

Jar sa neprejavuje len zmenami v prírode, ale zanecháva jasný rukopis aj na našom organizme. Okrem individuálnych pozitívnych pocitov, ktoré prichádzajú akoby svojvoľne spolu s prvými teplými slnečnými lúčmi, si môžeme aj na správaní sa ľudí okolo nás všimnúť, že jar skutočne prichádza. Neváhajte si ju vychutnať plnými dúškami.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…