Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru
TASR
TASR

Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru

Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí, uviedol rezort hospodárstva.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 24. mája (TASR)- Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí na primerane ohodnotenú prácu. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na utorňajšiu (23. 5.) tlačovú konferenciu primátorky Prievidze a nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Kataríny Macháčkovej o budúcnosti regiónu hornej Nitry po konci ťažby hnedého uhlia.

"Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už v súvislosti s pripravovanými zmenami v energetike a úprave tarify za prevádzkovanie systému pripustil diskusiu o možnosti skrátenia termínu podpory vo všeobecnom hospodárskom záujme skôr, ako je schválený termín v roku 2030," pripomenul Stano. Súčasne to podľa neho v žiadnom prípade neznamená zatvorenie baní bez alternatívy pre ich zamestnancov. "Ministerstvo hospodárstva aj prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) preto intenzívne podporuje príchod investorov na regiónu, ktorí pomôžu diverzifikovať pracovné možnosti," ozrejmil s tým, že príkladom je podpora výroby spoločnosti Brose v Prievidzi.

"Rezort hospodárstva súčasne zdôrazňuje, že očakáva konštruktívne návrhy riešenia a ďalšieho postupu najmä zo strany zamestnávateľa, teda Hornonitrianskych baní Prievidza," doplnil hovorca ministerstva.

Diskusia o zmene, respektíve skrátení platnosti všeobecného hospodárskeho záujmu, je však podľa Stana momentálne predčasná, pretože súvisí so systémovými zmenami v tarife za prevádzkovanie systému, ktoré ministerstvo pripravuje a komunikuje s dotknutými subjektmi.

Macháčková v utorok vyzvala vládu a ďalšie dotknuté inštitúcie, aby sa začali reálne zaoberať otázkou, čo bude s regiónom hornej Nitry, keď sa tam v nasledujúcich rokoch skončí ťažba hnedého uhlia a výroba elektriny z neho vo všeobecne hospodárskom záujme. Pripomenula vyjadrenia Žigu o skrátení podpory výroby elektriny či medializované informácie o tom, že by Slovenské elektrárne mali ukončiť prevádzku Elektrárne Nováky v roku 2021. "Chcem, aby sme túto situáciu riešili vopred, nechcem, aby sa z nášho regiónu stala hladová dolina a potom sa dostaneme niekde do pásma regiónov, ktorým treba pomáhať. Ja chcem, aby sme si pripravili istý plán, ako túto situáciu zvládneme," zdôraznila na tlačovej konferencii v Prievidzi.

Prievidzská primátorka spolu so svojím kolegom z parlamentu Jozefom Mihálom (nezaradený) zároveň predstavila i okruhy, ktoré by mali pomôcť regiónu hornej Nitry. Riešenia vidia v dobudovaní cestnej infraštruktúry, najmä obchvatu Prievidze a rýchlostnej cesty R2, tiež podpore malých a stredných podnikateľov, rekvalifikačných kurzoch či špeciálnych dôchodkoch pre baníkov, respektíve čerpaní predčasných starobných dôchodkov. Možnosťou pre región by podľa Mihála bolo i uplatnenie zákona o podpore znevýhodnených okresov. Opatrenia by mal podľa nezaradených poslancov financovať štát zo svojho rozpočtu.

Macháčková chce spolu s ďalšími predstaviteľmi regiónu osloviť listom predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), ministerstvá a ďalšie inštitúcie, aby prišli do Prievidze a začali spolu dialóg o budúcnosti regiónu hornej Nitry po ukončení ťažby uhlia. Mihál zároveň avizoval, že ak časť opozičných poslancov príslušné zmeny nepresadí, minimálne ich pripravia.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…