Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru
TASR
TASR

Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru

Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí, uviedol rezort hospodárstva.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 24. mája (TASR)- Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí na primerane ohodnotenú prácu. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na utorňajšiu (23. 5.) tlačovú konferenciu primátorky Prievidze a nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Kataríny Macháčkovej o budúcnosti regiónu hornej Nitry po konci ťažby hnedého uhlia.

"Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už v súvislosti s pripravovanými zmenami v energetike a úprave tarify za prevádzkovanie systému pripustil diskusiu o možnosti skrátenia termínu podpory vo všeobecnom hospodárskom záujme skôr, ako je schválený termín v roku 2030," pripomenul Stano. Súčasne to podľa neho v žiadnom prípade neznamená zatvorenie baní bez alternatívy pre ich zamestnancov. "Ministerstvo hospodárstva aj prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) preto intenzívne podporuje príchod investorov na regiónu, ktorí pomôžu diverzifikovať pracovné možnosti," ozrejmil s tým, že príkladom je podpora výroby spoločnosti Brose v Prievidzi.

"Rezort hospodárstva súčasne zdôrazňuje, že očakáva konštruktívne návrhy riešenia a ďalšieho postupu najmä zo strany zamestnávateľa, teda Hornonitrianskych baní Prievidza," doplnil hovorca ministerstva.

Diskusia o zmene, respektíve skrátení platnosti všeobecného hospodárskeho záujmu, je však podľa Stana momentálne predčasná, pretože súvisí so systémovými zmenami v tarife za prevádzkovanie systému, ktoré ministerstvo pripravuje a komunikuje s dotknutými subjektmi.

Macháčková v utorok vyzvala vládu a ďalšie dotknuté inštitúcie, aby sa začali reálne zaoberať otázkou, čo bude s regiónom hornej Nitry, keď sa tam v nasledujúcich rokoch skončí ťažba hnedého uhlia a výroba elektriny z neho vo všeobecne hospodárskom záujme. Pripomenula vyjadrenia Žigu o skrátení podpory výroby elektriny či medializované informácie o tom, že by Slovenské elektrárne mali ukončiť prevádzku Elektrárne Nováky v roku 2021. "Chcem, aby sme túto situáciu riešili vopred, nechcem, aby sa z nášho regiónu stala hladová dolina a potom sa dostaneme niekde do pásma regiónov, ktorým treba pomáhať. Ja chcem, aby sme si pripravili istý plán, ako túto situáciu zvládneme," zdôraznila na tlačovej konferencii v Prievidzi.

Prievidzská primátorka spolu so svojím kolegom z parlamentu Jozefom Mihálom (nezaradený) zároveň predstavila i okruhy, ktoré by mali pomôcť regiónu hornej Nitry. Riešenia vidia v dobudovaní cestnej infraštruktúry, najmä obchvatu Prievidze a rýchlostnej cesty R2, tiež podpore malých a stredných podnikateľov, rekvalifikačných kurzoch či špeciálnych dôchodkoch pre baníkov, respektíve čerpaní predčasných starobných dôchodkov. Možnosťou pre región by podľa Mihála bolo i uplatnenie zákona o podpore znevýhodnených okresov. Opatrenia by mal podľa nezaradených poslancov financovať štát zo svojho rozpočtu.

Macháčková chce spolu s ďalšími predstaviteľmi regiónu osloviť listom predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), ministerstvá a ďalšie inštitúcie, aby prišli do Prievidze a začali spolu dialóg o budúcnosti regiónu hornej Nitry po ukončení ťažby uhlia. Mihál zároveň avizoval, že ak časť opozičných poslancov príslušné zmeny nepresadí, minimálne ich pripravia.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…