Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru
TASR
TASR

Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru

Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí, uviedol rezort hospodárstva.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavol Remiaš

Prievidza 24. mája (TASR)- Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí na primerane ohodnotenú prácu. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na utorňajšiu (23. 5.) tlačovú konferenciu primátorky Prievidze a nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Kataríny Macháčkovej o budúcnosti regiónu hornej Nitry po konci ťažby hnedého uhlia.

"Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už v súvislosti s pripravovanými zmenami v energetike a úprave tarify za prevádzkovanie systému pripustil diskusiu o možnosti skrátenia termínu podpory vo všeobecnom hospodárskom záujme skôr, ako je schválený termín v roku 2030," pripomenul Stano. Súčasne to podľa neho v žiadnom prípade neznamená zatvorenie baní bez alternatívy pre ich zamestnancov. "Ministerstvo hospodárstva aj prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) preto intenzívne podporuje príchod investorov na regiónu, ktorí pomôžu diverzifikovať pracovné možnosti," ozrejmil s tým, že príkladom je podpora výroby spoločnosti Brose v Prievidzi.

"Rezort hospodárstva súčasne zdôrazňuje, že očakáva konštruktívne návrhy riešenia a ďalšieho postupu najmä zo strany zamestnávateľa, teda Hornonitrianskych baní Prievidza," doplnil hovorca ministerstva.

Diskusia o zmene, respektíve skrátení platnosti všeobecného hospodárskeho záujmu, je však podľa Stana momentálne predčasná, pretože súvisí so systémovými zmenami v tarife za prevádzkovanie systému, ktoré ministerstvo pripravuje a komunikuje s dotknutými subjektmi.

Macháčková v utorok vyzvala vládu a ďalšie dotknuté inštitúcie, aby sa začali reálne zaoberať otázkou, čo bude s regiónom hornej Nitry, keď sa tam v nasledujúcich rokoch skončí ťažba hnedého uhlia a výroba elektriny z neho vo všeobecne hospodárskom záujme. Pripomenula vyjadrenia Žigu o skrátení podpory výroby elektriny či medializované informácie o tom, že by Slovenské elektrárne mali ukončiť prevádzku Elektrárne Nováky v roku 2021. "Chcem, aby sme túto situáciu riešili vopred, nechcem, aby sa z nášho regiónu stala hladová dolina a potom sa dostaneme niekde do pásma regiónov, ktorým treba pomáhať. Ja chcem, aby sme si pripravili istý plán, ako túto situáciu zvládneme," zdôraznila na tlačovej konferencii v Prievidzi.

Prievidzská primátorka spolu so svojím kolegom z parlamentu Jozefom Mihálom (nezaradený) zároveň predstavila i okruhy, ktoré by mali pomôcť regiónu hornej Nitry. Riešenia vidia v dobudovaní cestnej infraštruktúry, najmä obchvatu Prievidze a rýchlostnej cesty R2, tiež podpore malých a stredných podnikateľov, rekvalifikačných kurzoch či špeciálnych dôchodkoch pre baníkov, respektíve čerpaní predčasných starobných dôchodkov. Možnosťou pre región by podľa Mihála bolo i uplatnenie zákona o podpore znevýhodnených okresov. Opatrenia by mal podľa nezaradených poslancov financovať štát zo svojho rozpočtu.

Macháčková chce spolu s ďalšími predstaviteľmi regiónu osloviť listom predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), ministerstvá a ďalšie inštitúcie, aby prišli do Prievidze a začali spolu dialóg o budúcnosti regiónu hornej Nitry po ukončení ťažby uhlia. Mihál zároveň avizoval, že ak časť opozičných poslancov príslušné zmeny nepresadí, minimálne ich pripravia.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…