Vo Vlkovej pri stavbe domu objavili archeologický nález z 13. storočia. Šokoval aj odborníkov
TASR
TASR

Vo Vlkovej pri stavbe domu objavili archeologický nález z 13. storočia. Šokoval aj odborníkov

Ako potvrdil archeológ Marián Soják, v blízkosti kostola sa v minulosti nachádzalo aj pohrebisko. Počas výskumu doteraz odhalili dva hroby.

Ilustračné foto - Kaštieľ vo Vlkovej. — Foto: Wikimedia CC

Levkovce 23. mája (TASR) – Pri stavbe rodinného domu v časti Levkovce v obci Vlková v okrese Kežmarok odhalili majitelia pozemku spolu s archeológmi pôdorys bývalého kostola z 13. storočia, ktorý bol v 19. storočí prebudovaný na obytný dom a neskôr sýpku. Ako potvrdil archeológ Marián Soják, v blízkosti kostola sa v minulosti nachádzalo aj pohrebisko. Počas výskumu doteraz odhalili dva hroby.

"Už dávno sme vedeli, že je tu dôležitý kostol, teda sakrálna stavba, ktorá pochádza z konca 13. storočia. Kostol bol v 19. storočí prebudovaný na obytný objekt. V 50. rokoch 20. storočia objekt začal chátrať, premenil sa na sýpku a skaly z neho začali ohrozovať okoloidúcich obyvateľov," povedal Soják. Kostol nebol v minulosti vyhlásený za pamiatkovo chránený objekt. "Preto sa rozhodlo, že budova môže byť asanovaná a po archeologickom výskume sa tu môže postaviť rodinný dom," doplnil. Vedúci Krajského pamiatkového úradu v Prešove, pracovisko v Levoči Gabriel Lukáč po prehliadke objektu, ktorý je v zachovalom stave, usúdil, že o tom, či sa bude môcť v tejto časti obce stavať rodinný dom, rozhodne komisia zložená z viacerých archeológov.

Pri kostole sa v minulosti nachádzal aj cintorín, archeológovia začínajú postupne odhaľovať prvé pohrebiská. Soják potvrdil, že zatiaľ našli dva hroby. "Ide o hrob dospelej ženy a dieťaťa, ktoré malo dva až tri roky. Keďže nie sú odkryté celé, archeologická sonda ich zachytila od pása smerom dole, takže nevieme, či budú mať niečo pri rukách, alebo lebke. Môžu tam mať napríklad mince," priblížil archeológ.

Soják zároveň poznamenal, že kostol v Levkovciach začali stavať po roku 1308. "Po roku 1700 začal chátrať a postupne sa premenil na ruinu a na jeho mieste vznikol obytný dom," priblížil. V zásype sa našli aj čriepky z hlinených nádob z 13. až 15. storočia, gombík a mince, ktoré pochádzajú z rokov 1706 a 1915. "Nepochybujem, že v hroboch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti apsidy, budú aj mince možno i zo staršieho stredoveku," doplnil.

Archeologický výskum si podľa zákona musí zaplatiť majiteľ pozemku. "Nikto nepredpokladal, že sa tu niečo také a v takom veľkom rozsahu nájde. Sám som prekvapený, že čo všetko sa tu už podarilo objaviť," uzavrel starosta obce Vlková Peter Bendík.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…