Akcie kampane Na kolesách proti rakovine budú aj v Dunajskej Lužnej
TASR
TASR

Akcie kampane Na kolesách proti rakovine budú aj v Dunajskej Lužnej

V sobotu 27. mája je zraz účastníkov symbolickej jazdy na kolesách rôzneho druhu pred evanjelickým kostolom v parku M.R. Štefánika.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. mája (TASR) - V obci Dunajská Lužná neďaleko Bratislavy má kampaň Na kolesách proti rakovine dlhoročnú tradíciu. Aj v sobotu 27. mája sa tam uskutoční ďalší ročník kampane v spolupráci s obcou Dunajská Lužná za podpory tamojších firiem, a to v rámci tradičného Dňa rodiny, ktorý sa slávi v máji.

O 14.30 h bude zraz účastníkov symbolickej jazdy na kolesách rôzneho druhu (bicykle, kolobežky, korčule, skejtbordy, invalidné vozíky a pod.) pred evanjelickým kostolom v parku M.R. Štefánika. Po úvodných príhovoroch sa účastníci jazdy vydajú ulicami obce do cieľa na ihrisku Jama v časti Jánošíková. Tam bude program pokračovať workshopmi, vedomostnými a pohybovými aktivitami či súťažami pre jednotlivcov i celé rodiny.

"Po celý čas sa bude konať zbierka pre Nadáciu Výskum rakoviny s predajom jej propagačných vecí - tričiek, šiltoviek, príveskov i náramkov a odznakov. Podpora cieľov kampane Na kolesách proti rakovine - upozorňovať ľudí na dôležitosť prevencie, pohybu a celkove zdravého životného štýlu - je možná aj odoslaním darcovskej SMS s textom DMS KOLESA na číslo 877 cez mobilných operátorov O2, Orange a Telekom," informoval TASR manažér Nadácie Výskum rakoviny Ján Juráš. Výnos zbierky poslúži na zakúpenie zariadenia Laminárny box pre sterilnú prácu pri analýze zmien v nádorových bunkách a experimentoch zameraných na najmodernejšie spôsoby liečby s využitím poznatkov z oblasti nanomedicíny. Cena jedného zariadenia je 12.000 eur.

Verejná zbierka je zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR a je povolená aj obcou Dunajská Lužná.

Podujatie je súčasťou každoročnej európskej kampane Týždeň v pohybe/Move Week, ktorá zdôrazňuje výhody pravidelnej účasti v športe a pohybových aktivitách. Je najvýznamnejšou súčasťou celoročného programu NOW WE MOVE/HÝBME SA TERAZ, ktorého cieľom je zapojiť do roku 2020 do športu a pohybových aktivít viac ako 100 miliónov Európanov. Vyhlasovateľom a medzinárodným koordinátorom je Medzinárodná asociácia športu a kultúry (ISCA), ktorej členom je aj Asociácia športu pre všetkých SR na čele s predsedom Jánom Holkom.

Juráš pripomenul, že "kolesá proti rakovine sa rozkrútili v roku 2003 pod záštitou paraolympijského víťaza v cyklistickom šprinte v Sydney 2000, onkologického pacienta Radovana Kaufmana". Ten počas prvého ročníka podľahol rakovine, ale jeho meno sa stalo symbolom kampane Na kolesách proti rakovine. V Dunajskej Lužnej sa akcie roky konali pod taktovkou tamojšej obyvateľky, speváčky, onkologickej pacientky Evy Márie Uhríkovej. Ona iniciovala aj sprievodnú pieseň kampane Nájdi svoju nádej, ktorú skomponoval Ján Baláž a text napísal Kamil Peteraj.

Patrónkou 15. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine je mnohonásobná paraolympijská víťazka, svetová rekordérka v streľbe Veronika Vadovičová.

V sobotu 27. mája sa aktivity v rámci kampane uskutočnia po druhý raz aj v obci Východná a po piaty raz v meste Nováky na Medzinárodný deň detí 1. júna.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…