Cyklotrasa spojí centrum Starej Ľubovne s hradom a obcou Hniezdne
TASR
TASR

Cyklotrasa spojí centrum Starej Ľubovne s hradom a obcou Hniezdne

Cyklistický chodník bude dlhý 3,76 kilometra. V roku 2019 by mal pribudnúť cyklistický chodník poľsko-slovenskej značky, ktorý spojí kúpeľné miesta pohraničia.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Stará Ľubovňa 23. mája (TASR) - Námestie v Starej Ľubovni s Ľubovnianskym hradom a skanzenom a expozíciu liehovarníctva na severnom Spiši v obci Hniezdne by mala v budúcnosti spojiť cyklotrasa. Cyklistický chodník z Hniezdneho do Starej Ľubovne bude dlhý 3,76 kilometra. Ako TASR informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová, plánovaná cyklotrasa bude súčasťou projektu Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier.

"V súčasnosti disponujeme množstvom vyznačených cyklotrás a teším sa, že k nim pribudnú nové," povedala Šalatová. Najdlhšou cykloturistickou trasou v regióne severného Spiša a Pienin je zeleno značená 42-kilometrová cyklotrasa zo Starej Ľubovne po Sedlo Rozdiel. Podľa Šalatovej je nenáročná, osem kilometrov dlhá cyklotrasa Prielomom Dunajca, z Červeného Kláštora do Lesnice. "Trasa je vhodná pre rodiny s deťmi a pokračuje aj na poľskej strane. Vyznačuje sa niekoľkými atrakciami. Prvou je Jánošíkov skok. Skaly predstavujú ideálne miesto na oddych a ponúkajú nádherný výhľad na plaviace sa plte po Dunajci. Zaujímavé sú aj skalné veže Sedem mníchov, vysoké takmer 70 metrov. Trati dominuje tiež bralo Sokolica," priblížila Šalatová.

V roku 2019 by mal pribudnúť cyklistický chodník poľsko-slovenskej značky, ktorý spojí kúpeľné miesta pohraničia, ako Krynicu, Muszynu a Piwnicznu v Poľsku a Vyšné Ružbachy, Starú Ľubovňu, Ľubovnianske kúpele, Bardejov a Bardejovské kúpele. "Od októbra 2018 sa cyklotrasy rozšíria aj o transeurópsku cyklotrasu EuroVelo, a to na úseku Muszyna – Mníšek nad Popradom v dĺžke 28,15 kilometra. V rámci trasy budú vybudované dve lávky cez Poprad, a to Legnava-Milik a Andrzejówka-Malý Lipník," informovala Šalatová. Značený úsek bude prechádzať obcami Malý Lipník, Plavnica, mestami Lipany, Sabinov, Veľký Šariš, Prešov. Na trase sú podľa výkonnej riaditeľky naplánované tri odpočívadlá, servisné centrum v Malom Lipníku a v turisticko-informačnom bode v Sulíne.

Región severného Spiša a Pienin môžu návštevníci spoznať zo sedla bicykla na 12 cyklotrasách. Dôležité je však podľa výkonnej riaditeľky miestnej OOCR dodržiavať pravidlá národného parku, zásady bezpečnej cyklistiky, ale aj rešpektovať dopravné značenie.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…