V košickej Botanickej záhrade opäť očarí návštevníkov motýlia šou
TASR
TASR

V košickej Botanickej záhrade opäť očarí návštevníkov motýlia šou

V poradí desiaty ročník výstavy s názvom Motýle exotických trópov sa až do 30. júna koná v tropickom skleníku Viktória.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Košice 22. mája (TASR) – Poletujúce motýle rôznych druhov a farieb z celého sveta môžu obdivovať návštevníci Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. V poradí desiaty ročník výstavy s názvom Motýle exotických trópov sa až do 30. júna koná v tropickom skleníku Viktória.

Výstava zahŕňa viac ako 3000 jedincov a 100 druhov motýľov pochádzajúcich z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie. Vo vestibule je zároveň sprístupnená prezentácia preparovaných motýľov.

"Okrem kukiel, ktoré už dlhodobo objednávame z chovateľskej farmy vo Veľkej Británii sme začali spoluprácu aj s chovateľskou farmou v exotickej Kostarike," uviedol vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Robert Gregorek. Medzi objednanými kuklami sú aj druhy motýľov, ktoré na výstave ešte dosiaľ neboli prezentované.

Zakúpené kukly sa musia pripevniť do liahní, najlepšie špeciálnym lepidlom. "Liahnutie trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu motýľa, ale je závislé aj od podmienok v skleníku. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov, keď je chladno a vonku je vysoká oblačnosť, motýľom sa lietať nechce," vysvetlil fytopatológ Martin Suvák.

V rámci jubilejného ročníka výstavy pripravili organizátori aj novinku - vývin hmyzu v špeciálne pripravených viváriách. Návštevníci tak môžu pozorovať priebeh celého cyklu vývinu, od vajíčka až po dospelého jedinca.

"Na prezentáciu sme vybrali druh motýľa, s ktorého odchovom máme už veľmi dobré skúsenosti. Je to juhoamerický Caligo eurilochus, ktorý dosahuje v rozpätí krídel približne 15 cm. Jeho húsenice sa živia listami banánovníka a prechádzajú počas svojho vývoja niekoľkými zaujímavými premenami," priblížil Gregorek. K najväčším lákadlám patria podľa neho určite motýlí rekordéri. Attacus atlas pôvodom z juhovýchodnej Ázie dosahuje v rozpätí krídel až 28 cm, je nádherne vyfarbený a aj jeho húsenice sú impozantné. "Na vyliahnutie čaká u nás už tri mesiace približne 60 kukiel. Musíme si len počkať na ten správny deň a zázrak postupného vývoja týchto nádherných jedincov potom každodenne pozorovať," dodal odborník.

Jubilejný ročník výstavy motýľov spestrí aj súťaž o najkrajšie výtvarné dielo. Určená je pre základné umelecké školy, ktoré môžu stvárniť motýľa rôznymi výtvarnými technikami a dielo doručiť do botanickej záhrady do 7. júla.

"Ďalšou súťažou, ktorá je vyhlasovaná už niekoľko rokov, je súťaž o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa, ktorú návštevníci zhotovia počas tohtoročnej výstavy," informoval riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Sergej Mochnacký.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí (MDD) sa v nedeľu 4. júna v areáli botanickej záhrady uskutoční program s lukostreľbou, šermom a rôznymi skúškami šikovnosti.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…