Dobré noviny
Slovenské novinky na Art Film Feste oživí aj pravý bašavel
SITA
SITA

Slovenské novinky na Art Film Feste oživí aj pravý bašavel

Návštevníci Art Film Festu uvidia ďalšiu novinku z domácej produkcie z prostredia Rómov s názvom Zvonky šťastia.

TRENČIANSKE TEPLICE 19. júna - Filmový festival Art Film Fest dnes uvedie ďalšiu novinku z domácej produkcie s názvom Zvonky šťastia. Pri tejto príležitosti sa Kúpeľná dvorana v Trenčianskych Tepliciach rozozvučí pravým cigánskym bašavelom.

Film z dielne dvojice režisérov Marek Šulík a Jana Bučka, ktorý po Art Film Feste putuje rovno na MFF Karlove Vary, sa opäť vracia do rómskej osady, avšak zachytáva trochu iný príbeh.

„Pozornosť zamerali na dvojicu, ktorá sa vo svojom každodennom snívaní stáva Karlom Gottom a Darou Rolins. Je to iný film o Rómoch, než na aké sme zvyknutí. Nesťažujú sa, ale rozhodnú sa konať. Poslať svojim idolom DVD s videopozdravom a rómskou cover verziou ich hitu Zvonky šťastia. Film sleduje proces nakrúcania tohto odkazu na pozadí života v osade,“ uviedol zostavovateľ Slovenskej sekcie Miroslav Ulman.

Duo rómskych spevákov dnes nezaspieva len z filmového plátna. Priamo v Kursalone Kúpeľnej dvorany v Trenčianskych Tepliciach sa po premiére filmu zíde veselý bašavel, bujará cigánska zábava.

O tom, že slovenská filmová tvorba stojí v posledných rokoch najmä na kvalitných dokumentoch, svedčí aj fakt, že okrem Zvonkov šťastia sa na Art Film Feste predstavia ďalšie dva dokumenty. Fair Play o akademickom maliarovi Júliusovi Kollerovi od režiséra Arnolda Kojnoka. A film Tibor Huszár - návrat späť v réžii Mira Rema. Všetky snímky uvedú ich tvorcovia dnes osobne.

Sekcia Slovenská sezóna ponúka aj hrané filmy Tigre v meste, Dušičky seniorov, Tanec medzi črepinami, animovaného Jožinka v pohybe na námet karikaturistu Jozefa Scheka a výber animovaných videoklipov.

„V porovnaní s minulým rokom sme sa tentoraz rozhodli divákom ukázať výhradne novinky. Tohto roku už totiž kiná uviedli viacero slovenských filmov, ktoré sa dostali do povedomia divákov,“ povedal zostavovateľ sekcie Miroslav Ulman, ktorý dodal, že za hodinku alebo dve strávené v kine určite stoja všetky snímky.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…