'Svetové palacinky' podporia vzdelávanie detí z rómskych osád
TASR
TASR

'Svetové palacinky' podporia vzdelávanie detí z rómskych osád

Človek v ohrození je jednou zo siedmich neziskových organizácií, združených na portáli Dobrakrajina.sk, ktorá sa do Restaurant Day zapojila.

Podujatie neziskovej organizácie Človek v ohrození "Svetové palacinky" v rámci celosvetového podujatia Restaurant Day v Bratislave 20. mája 2017. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. mája (TASR) – Kenské, grécke, iracké, kubánske aj východniarske palacinky môžu dnes ochutnať a moldavskou limonádou či nepálskym čajom zapiť návštevníci celosvetovej dobročinnej akcie Restaurant Day v Bratislave. Vo svojej jednodňovej reštaurácii ich pripravovali humanitárni pracovníci neziskovej organizácie (NO) Človek v ohrození. „Platby“ za konzumáciu, na princípe zaplať, koľko chceš, sú dobrovoľnými príspevkami verejnosti a budú použité na vzdelávanie a tútorstvo detí z rómskych osád.

Cieľom akcie je predstaviť verejnosti činnosť organizácie Človek v ohrození a upriamiť pozornosť na jej aktivity v rôznych kútoch sveta. "Na Slovensku denne otvárame dvere komunitných centier pre deti z vylúčených lokalít, lebo veríme, že všetci si zaslúžime rovnakú šancu na dobrý život. V Iraku staviame triedy pre deti presídlencov, ktoré doteraz žili iba vo vojne. V Keni vysádzame zeleň, aby sme pomohli miestnym rybárom znova získať zdroj ich obživy. Na Kube podporujeme slobodu prejavu a v Grécku pomáhame tým, ktorí utekajú pred výstrelmi a násilím," priblížila mediálna koordinátorka NO Jana Fedáková.

Využitie získaných príspevkov od návštevníkov podujatia v prospech detí z rómskych osád zdôvodnil koordinátor programov sociálnej integrácie NO Martin Vavrinčík. Podľa jeho slov sa organizácia téme venuje už od roku 2006 v piatich komunitných centrách po celom Slovensku. "Naše skúsenosti hovoria, že pôsobiť priamo v týchto lokalitách je mimoriadne dôležité. Poskytujeme v nich sociálne a vzdelávacie služby hlavne pre deti a mládež. Snažíme sa podporiť a doplniť vzdelávací proces v škôlkach a školách, ktoré často nemajú čas alebo kapacity na niektoré aktivity," objasnil Vavrinčík.

Dodal, že organizácia sa zameriava na predškolské vzdelávanie, mentoringové aktivity a tútorstvo, rôzne typy doučovaní a voľnočasové aktivity. "Chceme vytvoriť priestor na to, aby deti v týchto komunitách mohli rásť a mali šancu zapojiť sa do spoločnosti. Aj príspevky z akcií, ako je dnešná, nám môžu pomôcť robiť našu prácu lepšie," uzavrel.

Človek v ohrození je jednou zo siedmich neziskových organizácií, združených na portáli Dobrakrajina.sk, ktorá sa do Restaurant Day zapojila. Akcia vznikla v Helsinkách v roku 2011 a odvtedy sa uskutočňuje v 60 krajinách sveta. Každoročne sa zapájajú tisícky jednodňových "pop-up" reštaurácií, vytvárajúcich špeciálny festival jedla spojený s dobročinnosťou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…