Slovák chodí v kostýme nindžu, aby upozornil na neduh proti prírode, ktorý robíte aj vy
Michal Albert alebo aj „varšavský Nindža“ sa v poslednom čase vyskytuje v teréne v kostýme nindžu. Na prvý pohľad to síce môže pôsobiť ako recesia, v skutočnosti však chce upozorniť na vážnu vec.
VARŠAVA 16. mája - Michal sa totiž aj takýmto spôsobom rozhodol upriamiť pozornosť na problém odpadkov všade naokolo. No kto by sa chcel sťažovať, že na Slovensku sa odpadky povaľujú takmer na každom centimetri štvorcovom, mal by sa pozrieť aj do susedných krajín, napríklad takého Poľska. Práve tam sa o poriadok vo svojom voľnom čase stará Slovák Michal Albert, ktorý si hovorí aj „varšavský Nindža“. Môže za to jeho kostým, v ktorom čistí zem či kríky od odpadkov.
Chce, aby sa o ňom bavili
„Obrazne povedané - horí nám planéta a my nehasíme. Niekedy človek musí na vec, ktorá vyzerá bezradne a nič sa s ňou nerobí, poukázať aj takto. Urobiť zo seba niečo netradičné, aby si to ľudia ľahšie všimli,“ vysvetlil Albert, prečo chodí do ulíc v čiernom oblečení nindžu. „Kto by si nevšimol nindžu? A takto upozorním aj na problém nelegálnych skládok,“ dodal 34-ročný spisovateľ a aktivista, ktorý pochádza z Banskej Bystrice.
Albert má už s dobrovoľným zbieraním odpadkov svoje skúsenosti, v minulosti pomáhal čistiť Hrabovský potok a jeho okolie v Ružomberku, okolie hospicu v Banskej Bystrici či bystrické sídlisko Sásová. Po presťahovaní do Varšavy začal robiť poriadky aj u Poliakov, ale už len v spomínanom nindžovskom kostýme. Na prvý pohľad humorné a recesistické rozhodnutie má v skutočnosti hlbší význam a upozorňuje na vážnu vec.
Cieľom autora kníh Pliaga Severného Panteonu, Noc s gejšou či spoluautora knihy Švédska šesťdesiattrojka je, aby téma ochrany životného prostredia nezapadala u ľudí prachom. Vďaka jeho kostýmu si ho hneď všimnú a podľa jeho slov sa o ňom budú „baviť doma pri večeri či v električke smerom do práce“. Samozrejme, za touto aktivitou je aj mierna provokácia, aby úrady i bežní ľudia začali konečne konať a viac sa starať o prostredie okolo seba.
Kade chodia, tade zbierajú odpadky
„Varšavský Nindža“ však nie je jediný, kto sa chce s odpadkami popasovať na vlastnú päsť. Podobnej činnosti sa venuje aj pár zo Slovenska Rastislav a Veronika Kruľovci, ktorí stoja za projektom Waste Busters. Tí zbierajú odpadky, kade chodia. „Ak ideme okolo odpadu, jednoducho sa zohneme a zodvihneme ho po niekom, kto si zatiaľ neuvedomuje svoje konanie,“ vysvetlili svoje konanie.