Dobré noviny
Čo robiť, ak priberáte zo stresu
SITA
SITA

Čo robiť, ak priberáte zo stresu

Chronický stres sa negatívne prejaví na vašom organizme, keďže ho ľudia zvyknú zaháňať prejedaním sa.

BRATISLAVA 25. marca - Stres. Je súčasťou nášho každodenného života. Menšia alebo príležitostne stresujúca udalosť, ako napríklad auto, ktoré nechce naštartovať alebo prečerpaný účet v banke či nefungujúca chladnička, nás môže naštartovať, pomôcť nám sústrediť sa a problém vyriešiť.

Ak sa však stres stane chronickým, napríklad ak musíme čeliť neustálym pracovným požiadavkám alebo sa stále strachujeme o svoje financie – môže sa to prejaviť na našom organizme.

Prirodzenou reakciou organizmu na stres sú fyzické zmeny, ktoré sa objavia, keď sa telo prirodzene pokúša získať stratenú rovnováhu. Vyvinuli sme si obranný mechanizmus známy ako "bojuj alebo utekaj", ktorý nám umožňuje čeliť náhlemu nebezpečenstvu alebo hrozbe.

Ak je však táto reakcia aktivovaná neustále – teda keď sa stres stane chronickým – môže sa to prejaviť na našom imunitnom systéme, takže budeme ťažšie bojovať s chorobami. Keďže zdravý imunitný systém ovplyvňuje aj strava bohatá na výživné látky, jednou z najlepších foriem obrany proti chorobám, najmä v období neustáleho stresu, je práve správna výživa.

Stres môže viesť aj k únave a depresii. Keď sme unavení a deprimovaní, zdravé stravovacie návyky zvyčajne začneme zanedbávať. Je skrátka jednoduchšie zjesť niečo rýchle alebo niečo, čo nám poskytne zdanlivé uspokojenie. Jedlá typu fast-food či jedlá pre útechu sú však zvyčajne plné tuku, soli a cukrov – a to nie je tá najlepšia výživa pre zdravé telo. Pitie kávy na zahnanie únavy sa tiež môže obrátiť proti nám, pretože bráni dobrému spánku.

Vysokokalorické jedlá pre útechu napomáhajú uvoľňovať v mozgu chemické látky, vďaka ktorým sa cítime dobre – a zároveň ich chceme jesť ešte viac. Ocitáme sa však v bludnom kruhu: prejedanie sa vedie k priberaniu, ktoré zvyšuje psychický stres a ten opäť vedie k ďalšiemu prejedaniu sa. Nadmerná hmotnosť navyše telu spôsobuje fyzický stres, ktorý zapríčiňuje ďalšie priberanie najmä v oblasti drieku a to predstavuje zvýšené zdravotné riziká.

Ak sa stravujete zdravo, vaše telo bude oveľa lepšie vybavené pre boj so stresom. Aj keď nebude možné stresu sa úplne zbaviť, je veľa možností, čo robiť pre to, aby ste sa s ním ľahšie vyrovnávali.

• Jedzte vyváženú stravu. Snažte sa do jedálneho lístka zahrnúť aj nízkotučné bielkoviny, napríklad hydinu, vaječné bielky, nízkotučné mliečne produkty, chudé mäsá, ryby, či sójové produkty – a to v každej vašej porcii. Bielkoviny uspokojujú pocit hladu a tiež vám pomáhajú udržiavať sa v psychickej pohotovosti. Po každom jedle si dajte čerstvé ovocie, zeleninu alebo vlákninu.

• Jedzte pravidelne a jedlá nevynechávajte. Ak ste v strese, máte tendenciu jedenie odkladať či úplne vynechávať. Tým si ale znižujete hladinu energie. Ak vám stres znižuje chuť do jedla, pokúste sa počas dňa jesť menšie porcie jedla a častejšie.

• Skúste prestať používať jedlo ako prostriedok na znižovanie stresu. Namiesto toho sa vyberte na svižnú prechádzku alebo vypite šálku bylinkového čaju. Ak máte potrebu niečo konzumovať, stres môžete uvoľniť žuvaním tvrdších, chrumkavých potravín - dajte si napríklad za hrsť mandlí, sójových orieškov či mladú mrkvičku.

• Znížte príjem kofeínu. Keď ste v strese, často máte pocit, že vám chýba energia a pijete kávu pre povzbudenie, to však môže zapríčiniť nekvalitný nočný spánok. Ak vám kofeín bráni dobre v noci spať, pite radšej kávu či čaj bez kofeínu.

• Urobte si z jedla radosť. Oddeľujte jedlo od práce či iných zdrojov stresu – nejedzte za vaším pracovným stolom alebo pri jedle neplaťte účty. Urobte si čas a spomaľte, skúste pri jedle relaxovať – je pravdepodobné, že budete aj menej jesť a viac si jedlo užijete.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroj: Herbalife

Už ste čítali?