Slovensko má prírodný úkaz, akého inde v strednej Európe niet. Táto skala sa drží asi iba silou vôle
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovensko má prírodný úkaz, akého inde v strednej Európe niet. Táto skala sa drží asi iba silou vôle

Teplé počasie priam láka na výlety, pričom za turistikou a zaujímavosťami netreba chodiť za hranice. Pozoruhodný úkaz nájdete napríklad v blízkosti Zvolena, kde váš pohľad pritiahne unikátna skala.

Čertova skala — Foto: Facebook/Túlavé vibramy- Hiking Photography

ZVOLEN 12. mája - Pri pohľade na túto skalu mal už nejeden turista pocit, že len čo sa jej dotkne, spadne. Opak je však pravdou, na skalnom podloží sa drží pevne ako kliešť, hoci to pôsobí tak, ako by to bolo len silou vôle.

Vraj ju chcel zhodiť čert

Zaujímavý prírodný útvar sa nazýva Čertova skala a nachádza sa v prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča, v Kremnických vrchoch. Ak si chcete urobiť výlet na stredné Slovensku, výstup k nej by ste rozhodne nemali vynechať.

Čertova skala je v skutočnosti andezitový útvar alebo aj sopečný balvan, zasadený na okraji strmého skalného brala. Vznikla nerovnomerným zvetrávaním mäkšieho tufového podložia a andezitového balvanu. S podkladom, 2-centrimetrovou vrstvou sopečného tufu, je balvan spojený len na veľmi malom kúsku, čo vytvára dojem krehkosti a labilnosti.

Foto: wikimedia

Podľa povesti ho chcel kedysi zhodiť na obyvateľov Budče čert, no zastihol ho denný svit, kameň mu tak spadol z pazúrov a pristál na neďalekom kopci. Preto pomenovanie Čertova skala, ku ktorej sa podľa portálu obce Budča dostanete náučným chodníkom, ktorý začína pri vyústení doliny Velký Sietenec pri Budči v smere na Žiar nad Hron. Na náučnom chodníku nájdete dokopy 13 informačných tabúľ.

Tento skalný hríb je ojedinelým úkazom nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Balvan, ktorý váži až 17 ton, sa preto pri potulkách Slovenskom určite oplatí navštíviť, pretože takéto niečo sa na vlastné oči neuvidíte každý deň.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…