Splav Hornádu v Slovenskom raji funguje už rok, po zime je prístupný
TASR
TASR

Splav Hornádu v Slovenskom raji funguje už rok, po zime je prístupný

Počas zimnej uzávery sa vodáci na rieku nedostali, v týchto dňoch je pre nich 11,75 kilometra dlhý úsek od Hrabušíc do Čingova opäť prístupný.

Na snímke posádka dvojkanoe opúšťa prístavisko Hrabušovský Mlyn na rieke Hornád počas slávnostného otvorenia splavovania Prielomu Hornádu v Národnom parku Slovenský raj v Hrabušiciach 10. mája 2016. — Foto: TASR - Oliver Ondráš

Hrabušice 12. mája (TASR) – Vlani pred začiatkom letnej turistickej sezóny v Národnom parku Slovenský raj obnovili po 30 rokoch splavovanie rieky Hornád. Počas zimnej uzávery sa vodáci na rieku s loďami nedostali, v týchto dňoch je pre nich 11,75 kilometra dlhý úsek od Hrabušíc do Čingova v jednej z najatraktívnejších častí národného parku nazvanom ako Prielom Hornádu opäť prístupný.

Splav rieky zastrešuje Správa Národného parku Slovenský raj. Prielom Hornádu je zaradený do najprísnejšej A zóny ochrany, teda ide o jedno z najcennejších území národného parku, v ktorom sa nachádza viacero prírodných úkazov. Povolenie na splav vydáva správa národného parku. "Výška hladiny rieky Hornád na vodomernej late v Hrabušiciach musí byť v deň splavu o 8.00 h v rozmedzí od 70 do 110 centimetrov. Ak je voda nad 110 centimetrov, splav sa uzatvára," uvádza sa v prevádzkovom poriadku splavu.

Denne môže korytom rieky preplávať maximálne 70 lodí. Splavovanie je povolené pre jedno alebo dvojmiestne lode, teda kajaky, kanoe a nafukovacie člny. Ako sa uvádza v prevádzkovom poriadku splavu, viacmiestne lode a rafty sú zakázané. "Rieka sa môže splavovať od 1. mája do 31. októbra, avšak na nástupnom mieste na Hrabušickom mýte musí mať hladina Hornádu najmenej 70 centimetrov, aby vodáci nemuseli lode v prielome prenášať," informoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Splav je spoplatnený. Vyzbierané peniaze chcú ochranári použiť na čistenie odpadov a prerezávanie stromov v blízkosti koryta rieky. Podľa Dražila v prípade nelegálneho splavovania bude udelená pokuta do výšky 66 eur. Vlani absolvovalo splav Hornádu podľa Dražila okolo 800 návštevníkov.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…