V bratislavskej nemocnici používajú na liečbu prístroj, aký nenájdete nikde inde na svete
TASR
TASR

V bratislavskej nemocnici používajú na liečbu prístroj, aký nenájdete nikde inde na svete

Operáciu, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, úspešne absolvovali prví traja pacienti.

Na snímke implantovanie neurostimulátora. — Foto: UNB

Bratislava 11. mája (TASR) - Aj slovenským pacientom vedia lekári pomôcť zmierniť neutíchajúce ťažké bolesti najmodernejšími technológiami. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) začala medzi prvými v Európe implantovať ľudom trpiacim ťažkou chronickou bolesťou najmenší stimulátor miechy na svete. Operáciu, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, úspešne absolvovali prví traja pacienti.

Novinka je určená pre ľudí s ťažkou chronickou bolesťou, na ktorú nezaberajú lieky ani medicínske postupy. "Ide najmä o ľudí s intenzívnou a neutíchajúcou bolesťou trupu, chrbtice či končatín. Voperovanie neurostimulátora je pre nich často posledným riešením spomedzi aktuálnych možností medicíny," hovorí primár Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB Róbert Illéš. Takýmito bolesťami trpia pacienti po opakovaných operáciách chrbtice, ťažkých úrazoch na chrbtici a periférnych nervoch, amputáciách končatín alebo pacienti s nádormi, ktoré tlačia na nervy.

"Neurostimulátor je elektrické zariadenie, ktoré vydáva impulzy buď nízkej alebo vysokej frekvencie. Tie sa prenášajú na povrch miechy s tým, že rušia patologický signál, ktorý ide medzi generátorom bolesti a mozgom. Takýmto spôsobom tzv. neuromoduláciou ovplyvňuje vnímanie bolesti priamo v mozgu tým, že ruší prenos signálu medzi generátorom bolesti a centrom pre bolesť," vysvetlil primár Illéš.

Pri zákroku sa do tela pacienta zavedú malé elektródy s hrúbkou 1,3 milimetra. "A to miniinvazívne, pomocou injekcie, bez narušenia tkaniva a s minimálnymi rizikami," priblížil algeziológ a prezident Slovenskej intervenčnej sekcie pre liečbu bolesti Róbert Rapčan. Po novom už nie je treba voperovať pod kožu pacienta batériu ako dosiaľ. "Miniatúrny zdroj elektrickej energie je externý, pacient ho nosí pri sebe," spresnil. Elektrické impulzy, ktoré zabraňujú prenosu informácií o bolesti do mozgu, vysiela bezdrôtovo do elektród v mieche.

V UNB sa robia implantácie neurostimulátorov do miechy osem rokov. Zákrok podstúpi približne 40 pacientov ročne, napriek pokroku ich úplne bolesti zbaviť nedokážu. Zníženie bolesti môže byť na úrovni 50 až 70 percent. "Vďaka implantácii neurostimulátora pociťujú pacienti účinnú úľavu od bolesti, užívajú menej liekov a tešia sa aj lepšej kvalite života," zhrnul Illéš.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…