Bratislavský kraj chce oživiť starú halu na bratislavskej Patrónke
TASR
TASR

Bratislavský kraj chce oživiť starú halu na bratislavskej Patrónke

Namiesto výroby tu však samospráva zvažuje zriadenie múzea totality či kultúrno-historického centra. O budúcom využití haly môže svojimi nápadmi rozhodnúť aj verejnosť.

Na archívnej snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 11. mája (TASR) – Bývalú výrobnú halu na patróny v bratislavskej Patrónke chce Bratislavský samosprávny kraj (BSK) oživiť. Namiesto výroby tu však zvažuje zriadenie totalitného múzea či kultúrno-historického centra. O budúcom využití haly môže svojimi nápadmi rozhodnúť aj verejnosť. Na dnešnej tlačovej konferencii tento zámer priblížil predseda BSK Pavol Frešo.

Zo starého areálu v lokalite Patrónka má vzniknúť, podľa slov Freša, niečo unikátne. Kraj bývalú halu nechce predať investorom, ale vybudovať tu isté kultúrno-historické centrum. Kraj preto vyzýva, aby sa zúčastnili júnového dňa otvorených dverí a zapojili sa do diskusie, na čo možno areál v budúcnosti využiť.

"Máme desiatky listov ročne, kde nám ľudia píšu, aby sme im dali nejakú budovu. Oslovujú nás napríklad veteráni, že by tu chceli mať technické múzeum a oslovuje nás aj veľa komunít, že by tu chceli pracovať s týmto priestorom," povedal Frešo. Plánom kraja je na tomto mieste v prvom rade vybudovať nový ekosystém. Za príklad dáva Cvernovku, v ktorej sa to podľa Freša podarilo veľmi dobre.

Aj keď kraj chcel budovu najprv predať, nechce tak urobiť pre jej bohatú históriu, ale aj pre miesto, kde sa nachádza. V minulosti sa v tomto areáli totiž nenachádzala len fabrika na výrobu patrónov. História siaha ešte ďalej. "Z tohto miesta, bohužiaľ, vyrážali transporty do Serede, kde transportovali Židov z Bratislavy. Tento areál má však aj inú históriu. Boli tu rôzne veci strojárskeho charakteru, jedinečné vo vtedajšom Československu," priblížil predseda BSK.

"Verím, že sa nám podarí dať na stôl jednu ucelenú myšlienku – projekt, a tým pádom sa nám podarí zachrániť tento areál, tak ako v prípade Cvernovky," dodal Peter Húska z Úradu BSK. Nevylučuje ani situáciu, kedy bude mať o budovu záujem len jeden privátny subjekt.

Budovy Rothovej továrne na patróny, ľudovo nazývané „Patrónka“, sú súčasťou areálu Domova sociálnych služieb Rosa, ktorý je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Rovnako je majetkom kraja aj celý areál. Vďaka výskumu sa BSK podarilo zistiť, že minimálne päť pôvodných budov z konca 19. storočia na Patrónke ešte stojí. Tieto však nemajú len architektonickú, ale aj historickú budovu. Okrem toho sa nachádzajú na mieste, ktorého časť využíval Slovenský štát počas druhej svetovej vojny na sústreďovanie a deportácie židovských občanov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…