Košický Luník IX by mal dostať novú podobu
TASR
TASR

Košický Luník IX by mal dostať novú podobu

Mesto Košice v spolupráci s mestskou časťou Luník IX a neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, vyhlasilo ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž Luník IX.

Hrebendova ulica Luník IX. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 11. mája (TASR) - Mesto Košice, v spolupráci s Mestskou časťou (MČ) Košice - Luník IX a neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, vyhlasuje ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž Luník IX. Chce ňou vyriešiť podobu tohto sídliska, ktorá sa podľa magistrátu postupne mení.

"V súčasnosti MČ nedisponuje žiadnou urbanistickou štúdiou, ktorá by komplexne riešila budúci stavebný rozvoj na sídlisku. Preto sa mesto rozhodlo vyhlásiť verejnú súťaž v ktorej budú architekti hľadať optimálne ideové urbanistické riešenie celého územia Luníka IX a inovatívne architektonické riešenie objektu na bývanie," uviedla hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.

Podľa jej slov sa charakter sídliska podstatne mení. "Bytový fond sídliska sa búraním bytových domov zredukoval približne na polovicu oproti pôvodnému stavu. Zároveň juhovýchodne od sídliska vznikla ilegálna osada "Mašličkovo", ktorú založili obyvatelia z asanovaných bytových domov. Na sídlisku je akútne potrebné vyriešiť problém bytovej otázky, a to nie len jednorazovou výstavbou nových nájomných bytov pre obyvateľov sídliska, ale najmä novým invenčným, udržateľným riešením, ktoré nasmeruje Luník IX k vyššej kvalite bývania a bude pozitívne vplývať na spôsob života jeho obyvateľov," vysvetlila Šnajdárová.

Najdôležitejším cieľom súťaže je podľa jej slov odštartovať odbornú diskusiu s cieľom nájsť také komplexné riešenie rómskej otázky pre spomínané sídlisko, ktoré by ho časom dostalo na úroveň akéhokoľvek iného sídliska. "Rovnako dôležité je motivovať k zmene v postoji obyvateľov mesta Košice, organizácií a inštitúcií voči obyvateľom Luníka IX," tvrdí hovorkyňa.

Aktuálne sú evidované dva investičné zámery na sídlisku. MČ má záujem o výstavbu dvojpodlažných bytových domov nižšieho štandardu a mesto Košice v spolupráci s ETP Slovensko plánuje podporiť a poskytnúť pomoc individuálnym stavebníkom.

"Vzhľadom k významným zmenám v urbanistickej štruktúre, ktoré na Luníku IX prebiehajú, ako aj k plánovaným investičným aktivitám je potrebné skoordinovať tieto aktivity a overiť možnosti ich vzájomného fungovania s už existujúcimi prevádzkami," doplnila Šnajdárová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…