Košický Luník IX by mal dostať novú podobu
TASR
TASR

Košický Luník IX by mal dostať novú podobu

Mesto Košice v spolupráci s mestskou časťou Luník IX a neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, vyhlasilo ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž Luník IX.

Hrebendova ulica Luník IX. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 11. mája (TASR) - Mesto Košice, v spolupráci s Mestskou časťou (MČ) Košice - Luník IX a neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, vyhlasuje ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž Luník IX. Chce ňou vyriešiť podobu tohto sídliska, ktorá sa podľa magistrátu postupne mení.

"V súčasnosti MČ nedisponuje žiadnou urbanistickou štúdiou, ktorá by komplexne riešila budúci stavebný rozvoj na sídlisku. Preto sa mesto rozhodlo vyhlásiť verejnú súťaž v ktorej budú architekti hľadať optimálne ideové urbanistické riešenie celého územia Luníka IX a inovatívne architektonické riešenie objektu na bývanie," uviedla hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.

Podľa jej slov sa charakter sídliska podstatne mení. "Bytový fond sídliska sa búraním bytových domov zredukoval približne na polovicu oproti pôvodnému stavu. Zároveň juhovýchodne od sídliska vznikla ilegálna osada "Mašličkovo", ktorú založili obyvatelia z asanovaných bytových domov. Na sídlisku je akútne potrebné vyriešiť problém bytovej otázky, a to nie len jednorazovou výstavbou nových nájomných bytov pre obyvateľov sídliska, ale najmä novým invenčným, udržateľným riešením, ktoré nasmeruje Luník IX k vyššej kvalite bývania a bude pozitívne vplývať na spôsob života jeho obyvateľov," vysvetlila Šnajdárová.

Najdôležitejším cieľom súťaže je podľa jej slov odštartovať odbornú diskusiu s cieľom nájsť také komplexné riešenie rómskej otázky pre spomínané sídlisko, ktoré by ho časom dostalo na úroveň akéhokoľvek iného sídliska. "Rovnako dôležité je motivovať k zmene v postoji obyvateľov mesta Košice, organizácií a inštitúcií voči obyvateľom Luníka IX," tvrdí hovorkyňa.

Aktuálne sú evidované dva investičné zámery na sídlisku. MČ má záujem o výstavbu dvojpodlažných bytových domov nižšieho štandardu a mesto Košice v spolupráci s ETP Slovensko plánuje podporiť a poskytnúť pomoc individuálnym stavebníkom.

"Vzhľadom k významným zmenám v urbanistickej štruktúre, ktoré na Luníku IX prebiehajú, ako aj k plánovaným investičným aktivitám je potrebné skoordinovať tieto aktivity a overiť možnosti ich vzájomného fungovania s už existujúcimi prevádzkami," doplnila Šnajdárová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…