Zistilo sa, čo robia stromy s človekom. Keby ste toto vedeli skôr, už včera by ste zasadili aspoň jeden
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Zistilo sa, čo robia stromy s človekom. Keby ste toto vedeli skôr, už včera by ste zasadili aspoň jeden

To, čo je na stromoch najlepšie, nie sú stromy samotné. Po tomto zistení si budete chcieť stromy zadovážiť aj vy, alebo sa aspoň pôjdete prejsť do parku.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

EXETER/BRATISLAVA 11. mája - Tam, kde sú stromy, sú aj vtáky. Oddychujú na nich, hniezdia a spievajú. A práve v tom spočíva obrovský potenciál stromov, ktorý sme doteraz prehliadali.

Liek na psychiku

Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Dalo by sa povedať, že sú ľudia vďaka tomu zároveň spokojnejší a šťastnejší. O blahodarných účinkoch stromov nikto nepochyboval ani doteraz, táto informácia im však priniesla ďalší benefit, práve vďaka vtáctvu, ktoré v ich korunách môžete pozorovať.

Život v blízkosti stromov, ktoré sú pre vtáky lákavé, má pozitívny vplyv na vašu psychiku.
Život v blízkosti stromov, ktoré sú pre vtáky lákavé, má pozitívny vplyv na vašu psychiku. Foto: Pixabay

Z teplých krajín až domov

Možno máte v blízkosti domu nejaký park, les alebo dokonca stromy vo vlastnej záhrade. Keď tam teda najbližšie uvidíte vtáky, spomeňte si na to, čo robia s vaším zdravím. Práve takto na jar sa pritom mnohé vracajú z teplých krajín a v Bratislave sa chystá exkurzia, počas ktorej mnohé z nich môžete vidieť. Dátum pritom nie je náhodný. „Druhá májová sobota je Medzinárodným dňom sťahovavého vtáctva. Pri tejto príležitosti organizujeme každoročne exkurziu pre verejnosť. Pozitívny vplyv pozorovania operencov na ľudské zdravie potvrdil aj výskumný tím vedcov, preto pozývame všetkých záujemcov už túto sobotu, 13. mája, aby sa k nám pridali. Stretneme sa o 9:30 pri Sandbergu,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Pozorovanie vtákov sa uskutoční aj v sobotu v Bratislave.
Pozorovanie vtákov sa uskutoční aj v sobotu v Bratislave. Foto: www.dravce.sk

Každý jeden sa počíta

Ak teda budete chcieť načerpať pozitívnu energiu, môžete sa zapojiť do tejto exkurzie, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína. Podujatím upozorňuje Ochrana dravcov na Slovensku na potrebu zlepšovať podmienky pre život druhov, ktoré u nás hniezdia, zimujú, alebo pre ktoré je Slovensko len dočasným miestom odpočinku počas migrácie. „Fenomén vtáčieho putovania je obdivuhodný. Vtáky prekonávajú na svojej púti nezriedka tisíce kilometrov, je to pre ne energeticky náročné a musia čeliť mnohým nástrahám. Záchrana každého jedinca, ktorý u nás nájde vhodné podmienky, môže byť dôležitá pre celý druh,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

„S pomocou ZSE vytvárame na západnom Slovensku pre vtáky také podmienky, aby ich lety a pristátia boli bezpečné. Ide najmä o inštaláciu špeciálnych prvkov na stĺpy a drôty elektrických vedení. Tie ochránia vtáctvo pred zásahom elektrickým prúdom i pred nárazmi do vedení. Dnes je takto ekologizovaná viac ako tretina všetkých vedení na západe krajiny. Aktuálnym projektom je LIFE Energia, ktorý rieši koncept prevencie kolízií vtáctva s vedeniami vôbec prvýkrát na Slovensku,“ uzatvára Deutschová.

Na Slovensko priletel aj včelárik, ktorý je exoticky sfarbený.
Na Slovensko priletel aj včelárik, ktorý je exoticky sfarbený. Foto: www.dravce.sk

Sobotná vychádzka je zaujímavá možnosťou pozorovania viacerých druhov dravcov, ktoré prelietajú ponad Devínsku Kobylu. Zo svojich zimovísk sem už prileteli i exoticky sfarbené včeláriky. Záverečnou zastávkou je Devínske hradné bralo, kde tento rok zahniezdila naša najväčšia sova – výr skalný. Vítané sú aj rodiny s deťmi, skupiny nad 5 osôb sa musia prihlásiť na badidova@dravce.sk. Detailné informácie sú zverejnené v tomto článku.

Výr skalný sa tento rok zahniezdil na Devínskom hradnom brale.
Výr skalný sa tento rok zahniezdil na Devínskom hradnom brale. Foto: www.dravce.sk

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…