Zistilo sa, čo robia stromy s človekom. Keby ste toto vedeli skôr, už včera by ste zasadili aspoň jeden
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Zistilo sa, čo robia stromy s človekom. Keby ste toto vedeli skôr, už včera by ste zasadili aspoň jeden

To, čo je na stromoch najlepšie, nie sú stromy samotné. Po tomto zistení si budete chcieť stromy zadovážiť aj vy, alebo sa aspoň pôjdete prejsť do parku.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

EXETER/BRATISLAVA 11. mája - Tam, kde sú stromy, sú aj vtáky. Oddychujú na nich, hniezdia a spievajú. A práve v tom spočíva obrovský potenciál stromov, ktorý sme doteraz prehliadali.

Liek na psychiku

Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Dalo by sa povedať, že sú ľudia vďaka tomu zároveň spokojnejší a šťastnejší. O blahodarných účinkoch stromov nikto nepochyboval ani doteraz, táto informácia im však priniesla ďalší benefit, práve vďaka vtáctvu, ktoré v ich korunách môžete pozorovať.

Život v blízkosti stromov, ktoré sú pre vtáky lákavé, má pozitívny vplyv na vašu psychiku.
Život v blízkosti stromov, ktoré sú pre vtáky lákavé, má pozitívny vplyv na vašu psychiku. Foto: Pixabay

Z teplých krajín až domov

Možno máte v blízkosti domu nejaký park, les alebo dokonca stromy vo vlastnej záhrade. Keď tam teda najbližšie uvidíte vtáky, spomeňte si na to, čo robia s vaším zdravím. Práve takto na jar sa pritom mnohé vracajú z teplých krajín a v Bratislave sa chystá exkurzia, počas ktorej mnohé z nich môžete vidieť. Dátum pritom nie je náhodný. „Druhá májová sobota je Medzinárodným dňom sťahovavého vtáctva. Pri tejto príležitosti organizujeme každoročne exkurziu pre verejnosť. Pozitívny vplyv pozorovania operencov na ľudské zdravie potvrdil aj výskumný tím vedcov, preto pozývame všetkých záujemcov už túto sobotu, 13. mája, aby sa k nám pridali. Stretneme sa o 9:30 pri Sandbergu,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Pozorovanie vtákov sa uskutoční aj v sobotu v Bratislave.
Pozorovanie vtákov sa uskutoční aj v sobotu v Bratislave. Foto: www.dravce.sk

Každý jeden sa počíta

Ak teda budete chcieť načerpať pozitívnu energiu, môžete sa zapojiť do tejto exkurzie, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína. Podujatím upozorňuje Ochrana dravcov na Slovensku na potrebu zlepšovať podmienky pre život druhov, ktoré u nás hniezdia, zimujú, alebo pre ktoré je Slovensko len dočasným miestom odpočinku počas migrácie. „Fenomén vtáčieho putovania je obdivuhodný. Vtáky prekonávajú na svojej púti nezriedka tisíce kilometrov, je to pre ne energeticky náročné a musia čeliť mnohým nástrahám. Záchrana každého jedinca, ktorý u nás nájde vhodné podmienky, môže byť dôležitá pre celý druh,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

„S pomocou ZSE vytvárame na západnom Slovensku pre vtáky také podmienky, aby ich lety a pristátia boli bezpečné. Ide najmä o inštaláciu špeciálnych prvkov na stĺpy a drôty elektrických vedení. Tie ochránia vtáctvo pred zásahom elektrickým prúdom i pred nárazmi do vedení. Dnes je takto ekologizovaná viac ako tretina všetkých vedení na západe krajiny. Aktuálnym projektom je LIFE Energia, ktorý rieši koncept prevencie kolízií vtáctva s vedeniami vôbec prvýkrát na Slovensku,“ uzatvára Deutschová.

Na Slovensko priletel aj včelárik, ktorý je exoticky sfarbený.
Na Slovensko priletel aj včelárik, ktorý je exoticky sfarbený. Foto: www.dravce.sk

Sobotná vychádzka je zaujímavá možnosťou pozorovania viacerých druhov dravcov, ktoré prelietajú ponad Devínsku Kobylu. Zo svojich zimovísk sem už prileteli i exoticky sfarbené včeláriky. Záverečnou zastávkou je Devínske hradné bralo, kde tento rok zahniezdila naša najväčšia sova – výr skalný. Vítané sú aj rodiny s deťmi, skupiny nad 5 osôb sa musia prihlásiť na badidova@dravce.sk. Detailné informácie sú zverejnené v tomto článku.

Výr skalný sa tento rok zahniezdil na Devínskom hradnom brale.
Výr skalný sa tento rok zahniezdil na Devínskom hradnom brale. Foto: www.dravce.sk

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…