Slovenské hádzanárky vyhrali turnaj v Portugalsku

Pre Slovenky bol turnaj súčasťou prípravy na júnovú II. fázu (play-off) kvalifikácie majstrovstiev sveta 2013, v ktorej sa stretnú s Rumunkami.

LEIRIA 24. marca - Slovenské hádzanárske reprezentantky zvládli na medzinárodnom turnaji v portugalskom meste Leiria aj tretiu prekážku. Po víťazstvách nad rezervným tímom Nórska (28:23) a domácim Portugalskom (23:20) vyhrali v nedeľu nad španielskym klubovým družstvom Balonmano Porriňo jednoznačne 39:22 (17:14).

Zverenky trénera Petra Sabadku sa stali so ziskom 6 bodov víťazkami podujatia pred Nórkami a Portugalčankami. Pre Slovenky bol turnaj súčasťou prípravy na júnovú II. fázu (play-off) kvalifikácie majstrovstiev sveta 2013, v ktorej sa stretnú s Rumunkami.

Slovensko - Balonmano Porriňo (Šp.) 39:22 (17:14)

Zostava a góly SR: Súlovská, Medveďová, Túrociová – Trochtová 1, Horňáková, Kováčiková 3, Súkenníková 9, Szöllösiová 4, Rajnohová 6, Drotárová 1, Dubajová 1, Michnová 4/3, S. Szarková 10/1

pok. hody: 4/4 - 5/5, vylúčené: 1 - 1, rozhodovali: M. Sáová a V. Sáová (obe Portug.), 500 divákov

Hlas:

Peter Sabadka (tréner SR): "Chceli sme hrať kompaktne v obrane a na rýchle protiútoky, ktoré nám vychádzali najmä v druhom polčase. Dievčatá musím pochváliť za disciplinovaný kolektívny výkon. Strelecky dnes vyčnievali Szarková so Súkenníkovou. Proti Porriňu nehrali Jakubisová, Rebičová a ani Betka Tóthová. Do hry tiež nezasiahla Horňáková, ktorá odtiahla na poste pivotky prvé dva zápasy a tentoraz sme ju šetrili. S účinkovaním na turnaji môžeme vysloviť spokojnosť, družstvo napreduje. Stretnutia nás preverili po hernej stránke, mali sme možnosť konfrontácie s rôznymi obrannými systémami, bola to vhodná previerka.“

Slovenky mali v úvode opraty zápasu jednoznačne vo svojich rukách. Ich obrana bola takmer nepriepustná, v útoku hrali efektne i efektívne, a tak sa rýchlo ujali vedenia 7:2.

V ďalšom priebehu však prišli zaváhania v ofenzíve, čo súperky využili a postupne ukrajovali z náskoku. Szarková síce zvýšila na 14:10, ale o chvíľu bolo už len 14:13 a to hráčky Porriňa nezužitkovali možnosti na vyrovnanie. Slovenské hráčky zvládli záver I. polčasu a odskočili na 17:13. Španielsky tím stihol ešte upraviť polčasové skóre na 14:17.

V druhom dejstve Slovenky na začiatku zvýšili svoje vedenie na 20:14. Napriek pohodlnému náskoku pokračovali vo zvyšovaní rozdielu. Z obrany prechádzali do rýchlych protiútokov a po jednom brejku Kováčiková zabezpečila družstvu SR prvýkrát v zápase dvojciferné vedenie (29:19).

Poriňňo kopilo chybu za chybou, Rajnohová po ďalšom zaváhaní súperiek zakončila kontru na 35:20. Slovenské družstvo zakončilo zápas v exhibičnom štýle suverénnym triumfom 39:22.