Tatranský ľadový dóm si udržal svoju návštevnosť
TASR
TASR

Tatranský ľadový dóm si udržal svoju návštevnosť

Počas celého času prevádzky obdivovalo krásu ľadových sôch množstvo turistov, z toho zhruba 90 percent zo Slovenska.

Na snímke ľadovú socha apoštola Jána, patróna sochárov v hlavnom portáli hlavnej sieni dómu počas otvorenia Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, ilustračná snímka. — Foto: TASR - Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 9. mája (TASR) – Jednu z najvýraznejších atrakcií zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, Tatranský ľadový dóm, navštívilo počas sezóny vyše 200.000 návštevníkov. Ako dnes TASR informovala zastupujúca výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková, návštevnosť ľadovej baziliky rástla aj s počtom turistov v tatranskom regióne a je porovnateľná s predchádzajúcou sezónou, keď ľadové kráľovstvo na Hrebienku navštívilo viac ako 218.000 turistov.

"Presný údaj k návštevnosti nie je k dispozícii. Vzhľadom na to, že je to atrakcia, ktorá je zadarmo, a nie je tam žiadny turniket, odhadujeme návštevnosť zhruba porovnateľnú s minulým rokom," uviedla Blašková. Na tvorbu ľadového umeleckého diela na Hrebienku vo Vysokých tatrách bolo použitých 90 ton ľadu. "Uplynulá sezóna sa niesla v štýle spišskej gotiky, konkrétne mohli návštevníci medzi sochami vidieť dielo pripomínajúce oltár Majstra Pavla z Levoče či detailné línie sklenených vitráží, honosné ľadové stavby inšpirované sakrálnymi pamiatkami z regiónu Spiša," priblížila. Hlavným staviteľom bol umelecký sochár Adam Bakoš a tvorbu sklenených oltárnych vitráží realizoval sklár a dizajnér Achilleas Sdoukos.

"Návštevníci určite zaregistrovali aj druhú kupolu, ktorá ukrývala ľadové medvede na Hrebienku, výtvor sochára Adam Bakoša spolu s Miroslavom Trnovským a Pavlom Kapustom, ktorí sa podieľali aj na stavbe Tatranského dómu. Toto súsošie bolo súčasťou výstavy výsledných diel sochárskych umelcov súťažiacich na podujatí Tatry Ice Master," povedala zastupujúca výkonná riaditeľka miestnej OOCR. Počas zimy 2016/17 sa v kupole Tatranského ľadového dómu uskutočnilo 34 koncertov, niektoré boli pre veľký záujem odohrané dvojmo. V priestoroch ľadového kráľovstva sa uskutočnilo šesť svadieb, videoklip tu nakrúcal aj spevák Marián Greksa.

Počas celého času prevádzky obdivovalo krásu ľadových sôch množstvo turistov, z toho zhruba 90 percent zo Slovenska. Nechýbali ani iné národnosti ako Poľsko, Česká republika či Maďarsko. "Rekord v návštevnosti bol zaznamenaný na konci roka, deň pred silvestrovskými oslavami Tatranský ľadový dóm videlo viac ako 5000 návštevníkov," uzavrela Blašková. Ľadový dóm sprístupnili vlani 25. novembra, zatvorili ho po Veľkej noci 19. apríla.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…