Proti premiestneniu pamätníka iniciovali Trnavčania petíciu
TASR
TASR

Proti premiestneniu pamätníka iniciovali Trnavčania petíciu

Radnica chce celé námestie aj so Štefánikom vrátiť do podoby projektu z obdobia rannej moderny v dvadsiatych až tridsiatych rokoch 20. storočia.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Jozef Poliak

Trnava 9. mája (TASR) – Trnavská radnica pripravuje premiestnenie Pamätníka osloboditeľov vo vyústení pešej zóny, nakoľko stojí na nestabilnom podloží a je v havarijnom stave. Občania mesta, združení predovšetkým pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OVSZPB) iniciovali petíciu za jeho ponechanie na mieste, kde stojí od roku 1957. Nahradil vtedy pomník M. R. Štefánika, odstránený z ideologických dôvodov. Radnica chce celé námestie aj so Štefánikom vrátiť do podoby projektu z obdobia rannej moderny v dvadsiatych až tridsiatych rokoch 20. storočia. Niektorým Trnavčanom sa úmysel pomníkovej rošády nepáči.

Petíciu podľa predsedu OVSZPB Jozefa Petráša podpisujú nielen ľudia z Trnavy, ale aj z regiónu i iných miest Slovenska. "Presviedčajú nás, že nemôžeme dopustiť, aby sa naše mesto zaradilo medzi tie, kde si nectia osloboditeľov. Zo skúseností svetových miest vieme, že podobné historické monumenty sú na najčestnejších miestach, aby pri nich mohli vzdať úctu domáci i náhodní návštevníci," uviedol Petráš. Petíciou trvajú na rekonštrukcii a zachovaní pamätníka.

Radnica dôvodí veľmi zlým technických stavom, pomník je nešťastne umiestnený na premostenie umelého brehu riečky Trnávka. Podľa Petráša však klamú a zavádzajú verejnosť. Hovorca mesta Pavol Tomašovič uviedol, že vedenie mesta pred krátkym časom prezentovalo projekt premiestnenia pamätníka na Študentskú ulicu poslaneckému zboru, ktorý prijal argumenty a stotožnil sa s myšlienkou. "My sme otvorení diskusii aj s týmito občanmi, petícii sa budeme po doručení venovať ako každej inej," povedal Tomašovič pre TASR. Dodal, že mestu nezostáva nič iné, ako rešpektovať odborné posudky, uvádzajúce, že vzhľadom na nestabilitu podložia došlo k posunu pamätníka, a to až o desať centimetrov a staticky je v havarijnom stave.

"S eventualitou sťahovania sme na začiatku nepočítali. Celý projekt obnovy námestia nám to výrazne predraží a asi aj časovo posunie," dodal hovorca. Petráš oponuje, že posudky si mesto objednalo na nutnosť preloženia pamätníka. „Najhoršie na tom je, že odborníci na ich požiadavky pristúpili a takto zavádzajú obyvateľov mesta a v mestskom časopise klamú o koryte a starom koryte Trnávky, statike, ekonomických faktoroch," kritizuje Petráš. Priznal však, že pamätník nie je v dobrom stave a že predchádzajúce vedenia mesta ho i jeho okolie zanedbávali.

Akúkoľvek účelovosť Tomašovič odmieta. Pri rozhodovaní vychádzala radnica výlučne z expertíznych stanovísk a nevyhnutnosti odborného zásahu vo vzťahu k pamätníku. Nové umiestnenie preň vyšlo z konzultácií s krajským pamiatkovým úradom, ide o posledný ostrovček zelene na Študentskej ulici. Táto ulica vznikala v rovnakom období ako pamätník a je slohovo bližšia ako objekty súčasného umiestnenia. Projekt prestavby Námestia SNP v Trnave by sa mal realizovať pravdepodobne až v budúcom roku, dovtedy sa uskutoční výber realizátora prác.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…