Jednoduchý patent zo Slovenska zníži množstvo plastového odpadu. Vo svete je oň obrovský záujem
Plasty sú škodlivé nielen pre ľudí, ale odpad z nich predstavuje veľkú záťaž i pre životné prostredie. Slovák Milan Michalko preto vymyslel jedinečný patent, o ktorý je záujem už aj vo svete.
SVIT 9. mája - Inžinier Milan Michalko vymyslel patent na vratnú plastovú fľašu, vďaka čomu sa môže výrazne obmedziť problém s plastovým odpadom.
Záujem majú Nemci i Arabi
Vratná plastová fľaša, za ktorou stojí Slovák Michalko, je ekologická a ide o takzvanú prezliekaciu fľašu. Vďaka tomu je možné fľašu obaliť do nových vrstiev potlačených na fóliu, pričom vyzliekateľná vrstva je z rozložiteľného materiálu. Samotný korpus sa dá použiť opakovane.
Prototyp zostrojili vo Svite a ako informovali Správy RTVS, špeciálne zariadenie fóliu vyzlečie zo starého obalu, vyperie ju ako v práčke a potom obal už len znovu oblečie. Šéfkonštruktér prototypu stroja Miroslav Syn sa vyjadril, že to môže byť smer, ktorým sa dá ochrániť životné prostredie. Biologicky rozložiteľná fólia, ktorá sa vymieňa, tak neskončí na skládke, ale ako surovina na novú fľašu či biomasa v komposte.
A že to so slovenských vynálezom vyzerá viac ako nádejne, potvrdzuje aj fakt, že oň majú záujem nielen v Nemecku, ale i v arabských či ostrovných štátoch. Podľa Michalka je skvelé najmä to, že po použití akéhokoľvek jeho obalu nevzniká žiaden plastový odpad.