Banská Bystrica vlani hospodárila s prebytkom takmer šesť miliónov eur
TASR
TASR

Banská Bystrica vlani hospodárila s prebytkom takmer šesť miliónov eur

Medzi priority vedenia mesta patrí rekonštrukcia dlhodobo zanedbaných škôlok.

Na ilustračnej fotografii pohľad na Námestie SNP počas vínneho festivalu Vínšpacírka na Námestí SNP v Banskej Bystrici 29. apríla 2017. — Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 8. mája (TASR) – Pozitívny vývoj v plnení podielových daní i úspory dosiahnuté vďaka väčšej transparentnosti pri obstarávaní tovarov či stavebných prác prispeli k niekoľko miliónovému prebytku v banskobystrickom mestskom rozpočte za rok 2016. Ušetrené peniaze chce samospráva investovať do dopravnej infraštruktúry (2.300.000 eur), materských škôl (300.000), základných škôl (517.000) a športu (400.000).

"Prebytok bežného a kapitálového rozpočtu po vyčlenení účelovo určených prostriedkov je vo výške asi 5.900.000 eur. Z tejto sumy je mesto povinné prispieť do rezervného fondu objemom 10 percent, čo predstavuje takmer 600.000 eur. Prebytok sa ďalej znižuje o finančné prostriedky vo výške približne 1.440.000 eur, ktoré boli určené na realizáciu viacerých investičných zámerov už vlani, no zrealizujú sa v tomto roku," informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.

"Zostatok financií vo výške zhruba 3.850.000 eur bude zdrojom tvorby Fondu minulých rokov a použijeme ho na financovanie viacerých investičných zámerov. Pripravili sme návrh, do ktorých oblastí chceme prebytok prerozdeliť. Zameriavame sa najmä na súvislé opravy dlhodobo zanedbaných ciest a chodníkov, na obnovu materských škôl (MŠ) i modernizáciu a zlepšenie vybavenia odborných učební v našich základných školách," konštatoval prednosta magistrátu Martin Adamec.

Medzi priority vedenia mesta patrí rekonštrukcia dlhodobo zanedbaných škôlok. Vďaka eurofondom vo výške viac ako 3.000.000 eur prejde obnovou MŠ Tatranská, MŠ Na Lúčkach a MŠ Radvanská. Z prebytku rozpočtu v objeme 300.000 eur budú financované výdavky spojené s vyvolanými investíciami, ktoré nie sú zahrnuté v projektoch.

"Mesto hospodárilo veľmi dobre. V oblasti dopravnej infraštruktúry chceme zrealizovať súvislú obnovu Poľnej ulice a Zvolenskej cesty v takom rozsahu, v akom nebola vykonaná desiatky rokov. Práve Zvolenská cesta patrí k najvyťaženejším priemyselným zónam v našom meste. Nielen od Banskobystričanov, ale aj zo strany podnikateľov zaznieva mnoho podnetov, aby sme ju dali do poriadku. Som presvedčený, že výber ciest, do ktorých investujeme najväčšiu sumu peňazí, sme vybrali správne. Verím, že nájdeme podporu," zdôraznil primátor Ján Nosko.

Návrh investičných akcií, ktorý budú na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva schvaľovať poslanci, počíta aj s vybudovaním fontány pred mestským úradom či odkúpením bývalej kotolne na Kalinčiakovej ulici pre potreby parkovania. Európske mesto športu investuje prebytok rozpočtu i do mládežníckeho futbalu.

"Ďalších 400.000 eur chceme vyčleniť na dobudovanie športovej infraštruktúry. Naším cieľom je v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Stredoslovenským futbalovým zväzom vytvoriť Mestské futbalové mládežnícke centrum. Pred sebou máme ešte mnoho rokovaní, no verím, že sa nám túto myšlienku podarí zrealizovať," dodal primátor.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…