O financovanie z rozpočtu mesta Prievidza sa uchádza 11 projektov
TASR
TASR

O financovanie z rozpočtu mesta Prievidza sa uchádza 11 projektov

Verejnosť má možnosť hlasovať do 19. mája, víťazné projekty mesto zverejní 23. mája.

Ilustračná fotografia. — Foto: prievidza.sk

Prievidza 8. mája (TASR) - Prievidžania už môžu rozhodovať, ktoré projektové zámery podporí samospráva zo svojho rozpočtu. Hlasovanie v rámci projektu participatívneho rozpočtu spustila v týchto dňoch.

O finančnú podporu z rozpočtu mesta sa uchádza 11 projektových zámerov, ktoré vypracovali Prievidžania a koncom apríla prešli verejným posudzovaním. Celková suma participatívneho rozpočtu, ktorá sa prerozdelí medzi víťazné projekty, predstavuje v pilotnom ročníku 40.000 eur, pripomenul hovorca mesta Michal Ďureje.

Hlasy Prievidžanov môže získať projekt Záhrada so srdcom, ktorý počíta s vybudovaním komunitnej rodinnej záhrady na Lúčnej ulici, tiež zámer vybudovania cyklostojanov na celom území mesta. Financie chcú získať obyvatelia i na seniorské vzdelávanie, revitalizáciu znehodnotených a ošarpaných verejných plôch v meste formou street artu, výučbu posunkovej reči, výsadbu orechov v Skotni, revitalizáciu športového areálu pri Základnej škole na ulici S. Chalupku či zriadenie tvorivého ateliéru pre seniorov.

Obohatiť mestský park o sledovanie vtáctva vytvorením pozorovacích stanovíšť chce prostredníctvom svojho projektu ďalšia skupina Prievidžanov, o financie z mestského rozpočtu sa uchádza i zámer úpravy zasadacej miestnosti a dvora v informačnom centre mladých a festival mladých umelcov Prievidze.

Odovzdať hlas projektom môže verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov, tiež elektronicky cez Odkaz pre starostu. "Obyvatelia budú môcť vo verejnom hlasovaní označiť tri až päť občianskych projektov, ktoré považujú za dôležité či zaujímavé, a budú chcieť, aby boli podporené z Participatívneho rozpočtu pre Prievidzu 2017," priblížil Ďureje.

Hlasovanie bude prebiehať do 19. mája, víťazné projekty mesto zverejní 23. mája. Ich realizáciu naplánovalo na obdobie od júna do decembra tohto roka.

S realizáciou pilotného ročníka participatívneho rozpočtu začalo mesto Prievidza vo februári tohto roka. Ide o príležitosť pre občanov zapojiť sa do navrhovania a rozhodovania o tom, ako sa využije časť finančných prostriedkov mesta. Na výzvu zareagovali desiatky ľudí, ktorí prišli s nápadom, ako skvalitniť život v meste, či už vytvorením novej služby, respektíve skvalitnením už existujúcej, alebo obnovením verejného priestranstva. Podnety a nápady boli zbierané a rozpracovávané v tematických skupinách, tzv. participatívnych komunitách: seniori, zeleň a verejný priestor, šport a kultúra, sociálna oblasť.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…