Do materských škôl v Poprade by sa mali dostať deti od 2,5 roka
TASR
TASR

Do materských škôl v Poprade by sa mali dostať deti od 2,5 roka

Presná veková hranica bude známa po zápise, ktorý sa začína v týchto dňoch.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Poprad 7. mája (TASR) - Aj v novom školskom roku budú mať popradské deti garantované miesto v mestských materských školách pravdepodobne už od 2,5 roka. Presná hranica bude známa po zápise, ktorý sa začína v týchto dňoch.

"Dlhodobo sme sledovali demografiu, nevyraďovali sme bezhlavo materské školy a umožnili sme vytvárať zdravé konkurenčné prostredie aj vznikom neštátnych materských škôl, rozširovali sme kapacity využívaním existujúcich priestorov a malými, finančne nenáročnými úpravami," vysvetlila vedúca odboru školstva na Mestskom úrade v Poprade Edita Pilárová. V materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je v súčasnosti v 63 triedach spolu 1455 detí, v súkromných materských školách je ďalších 214 chlapcov a dievčat. Mestské školy sú napĺňané v rámci legislatívy tak, aby podľa možností bolo možné vyhovieť rodinám, ktoré sa napríklad v priebehu roka prisťahujú.

"Mať garantované miesto v škôlke zatiaľ nie je na Slovensku samozrejmosť a už vôbec nie od takého nízkeho veku. Preto sme radi, že Poprad môže rodičom túto možnosť ponúknuť ako jeden z dôkazov kvality života v našom meste," uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Možnosť garancie miesta v škôlke pre všetky popradské deti od 2,5 roka má svoje limity pri výnimočných skokoch populačnej krivky. Príkladom je situácia spred štyroch rokov. "Na stabilnej populačnej krivke niekedy vyskočí prudký nárast pôrodnosti. Vtedy sme dva roky po sebe nemohli prijať všetky deti od 2,5 roka, prijímali sme ich od troch rokov. Následne sa však pôrodnosť vrátila na dlhodobo stabilné hodnoty a situácia sa vrátila do normálu. Keďže najbližšie roky podľa počtu už narodených detí nie sú očakávané podobné výkyvy, kapacita bude naďalej postačujúca," doplnila Pilárová.

Mesto sa snaží prostredie materských škôl postupne zveľaďovať a modernizovať. Aktuálne v tomto smere rieši materské školy na Podtatranskej a Tranovského ulici. Prístavbami chce zlepšiť podmienky predovšetkým v oblasti učební a malých telocviční. Malú časť detí v popradských materských školách tvoria aj chlapci a dievčatá z okolitých obcí. Najčastejšie ide o prípady, kedy sa rodiny odsťahovali z Popradu už po tom, ako deti nastúpili do materských škôl.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…