Na pešiu zónu mesta sa vracia deväťmetrový nápis #TRNAVA
TASR
TASR

Na pešiu zónu mesta sa vracia deväťmetrový nápis #TRNAVA

Jednotlivé jeho písmená dnes priamo pred publikom pomaľovali mladí trnavskí umelci. Motívy sú odlišné od vlaňajšej výzdoby.

Trnava — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnava 6. mája (TASR) – Na trnavskú pešiu zónu sa po zime vracia jeho dočasná dominanta - deväť metrov dlhý nápis #TRNAVA. Jednotlivé jeho písmená dnes priamo pred publikom pomaľovali mladí trnavskí umelci. Motívy sú odlišné od vlaňajšej výzdoby.

K názvu mesta je priradená mriežka, ktorá sa používa na sociálnych sieťach a znamená príslušnosť k niečomu. "Znak hastagu - # vyzdobil Laco Vrždák divými makmi," informoval autor myšlienky, vedúci odboru kultúry na trnavskej radnici Peter Cagala. Písmeno T si zobrala Zuzana Branišová a stvárnila naň motív cíferskej zlatej výšivky na hodváb, ktorá túto obec pri Trnave najmä v 19. storočí preslávila po celom svete. "Chcela som takto upozorniť nielen na unikátnosť výšivky, ale vzdať hold aj mojej profesorke na Vysokej škole výtvarných umení Eve Cisárovej Minárikovej, ktorá sa cíferskou výšivkou dlhé desaťročia zaoberala," povedala Branišová pre TASR. Zuzana maľovala podľa originálneho vzoru najznámejšej výšivkárky Márie Holóssyovej, preto na 190 centimetrov vysoké písmeno išla farba zlatá, doplnená červenou a modrou a imitáciou striebornej. Zostávajúce písmená vyzdobili Klaudia Šimuničová, žiaci Základnej umeleckej školy Pablo, Simona Čechová, Dominika Žáková a Táňa Vrtochová.

Cagala uviedol, že na budúci rok už dielo, ktoré vznikne v roku 2017, nepremaľujú novou vrstvou. Na písmená prilepili 2D dosky, ktoré sa po sezóne odnímu a vydražia na charitatívnom podujatí. "Umelci potom rozhodnú, ako sa peniaze použijú," povedal. "Veríme, že aj v tomto roku bude #TRNAVA cieľom záujmu Trnavčanov i návštevníkov, že sa pri ňom budú fotografovať, bude miestom, kde si budú dávať ľudia stretnutie. O tom to totiž je – identifikovať sa s mestom a budovať si s ním vzťah. Rôznorodosť motívov na nápise symbolizuje, že hoci sme každý iný, žijeme spolu v Trnave," dodal Cagala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…