Dobré noviny
Slováci sa vybrali do stredu Atlantiku, aby tam natočili úchvatné video o prírode. Pozrite si ho online!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slováci sa vybrali do stredu Atlantiku, aby tam natočili úchvatné video o prírode. Pozrite si ho online!

Dokument mladých Slovákov upriamuje pozornosť na prírodu.
Dokument mladých Slovákov upriamuje pozornosť na prírodu. — Foto: TheRightPlace

Ako to vyzerá, keď sa dvaja nadšenci prírody a surfovania vyberú na Azorské ostrovy? Títo Slováci vytvorili jedinečný film, ktorý nám pripomína dôležitú vec, na ktorú ľudstvo denne zabúda. Môžete si ho pozrieť aj online.

LISABON/BRATISLAVA 3. mája - Majú vášeň pre cestovanie, surfovanie a prírodu, čo prerástlo až do zaujímavého dokumentu, ktorý by si mal pozrieť každý človek na tejto planéte. Natočili ho dvaja mladí Slováci v prostredí Azorských ostrovov a prostredníctvom surfovania a života pri oceáne chcú poukázať na hrozbu nadmernej spotreby a materializmu, ktoré zmenili život ľudstva od základov. Svojím filmom nás všetkých vyzývajú k tomu, aby sme chránili životné prostredie a vyhýbali sa prehnanému konzumu, ktorý má čoraz väčší vplyv aj na náš ekosystém.

Cez dokument zachytávajúci krásu Azorských ostrovov chcú ľuďom pripomenúť, aby nezabúdali na životné prostredie.
Cez dokument zachytávajúci krásu Azorských ostrovov chcú ľuďom pripomenúť, aby nezabúdali na životné prostredie. Foto: The Right Place

Srdce prírody bije aj na Azorských ostrovoch

Za unikátnym filmom Nine Islands stojí dvojica filmárov, Jakub Šipoš a Michal Csáder, a je pokračovaním ich projektu s názvom The Right Place. Keď sa opätovne vybrali na súostrovie v strede Atlantického oceánu, mali pred sebou jasný cieľ. Chceli zdokumentovať krásu prírody a života na deviatich Azorských ostrovoch. Nine Islands však nie je ani zďaleka klasickým cestovateľským dokumentom, ktorý nás pozýva na návštevu “toho správneho miesta”, ako našepkáva názov projektu. Vďaka nemu sa prenesiete nielen do krásnej prírody, ale mladí tvorcovia chcú svojím filmom povedať omnoho viac.

Vo videu, o ktoré sa s nami podelili, si môžete pozrieť jeho ukážku.

Ako môžeme pomôcť našej planéte my?

O tom, že im leží na srdci dobro našej planéty, niet najmenších pochýb. Všimli si, že ľudia sú voči životnému prostrediu často ľahostajní, a tak sa pokúsili na vážnejšie spoločenské témy opýtať aj miestnych ľudí. Oslovili lokálneho výrobcu surfových dosiek a surferov, ekologického aktivistu aj fotografa National Geographic, ktorých spája ostrovný život a neustály kontakt s oceánom. “Film nemá rozkazovať nikomu. Na otázku, ako vieme prispieť k záchrane našej planéty, si musíme odpovedať sami,” hovorí o snímke Jakub. Spolu s Michalom nám ponúkajú prostredníctvom azorských ochrancov prírody mnoho pohľadov na tento problém, pričom sa dostanete na krásne azorské pobrežie.

Premiéra online iba teraz

Film si budete môcť pozrieť na filmovom plátne na niektorých filmových festivaloch, práve v tomto týždni si ho však môžete pozrieť medzi prvými. Na tejto webovej stránke ho nájdete zverejnený online iba do 7. mája. Ďalšia príležitosť pozrieť si ho bude až v októbri na Prague Surf Film Festival a od októbra do decembra 2017 na Medzinárodnom festivale outdoorových filmov.

— Foto: The Right Place
— Foto: The Right Place
— Foto: The Right Place

Úspechy našich filmárov

S myšlienkou, ako by mohli upriamiť pozornosť na našu planétu, sa začali pohrávať ešte dávnejšie a v roku 2015 vznikol projekt The Right Place. Na Kanárskych ostrovoch natočili dokument s názvom The Right Place - Fuerteventura, ktorý zožal veľký úspech. Pokračovanie projektu vyvrcholilo na festivale Hory a Mesto 2016, kde fotograf a kameraman Jakub Šipoš a fotograf, cestovateľ a surfer Michal Csáder dostali cenu pre začínajúceho filmára za dokumentárny film The Right Place - São Miguel, ktorý natočili práve na tomto ostrove.

Dokument z dielne šikovných Slovákov

Projekt NINE ISLANDS je krátky dokument z prostredia Azorských ostrovov, ktoré sa rozprestierajú v strede Atlantického oceánu. Okrem samotného objavovania Azorov, surfovania a krásnej prírody sa projekt sústredí najmä na poukázanie dôležitých tém tejto doby cez rozhovory a myšlienky miestnych ľudí, ktorých spája predovšetkým surfing a oceán ako taký. Dokument prízvukuje dôležitosť starať sa o náš "domov", konať rozumne a zodpovedne voči prírode v zmysle "rethink, reuse, recycle". Na témy nadmernej spotreby, materializmu, prírody, surfingu a dôležitosti človeka ako jednotlivca v otázke ako môže pomôcť našej planéte, sa pozrieme z pohľadu najmä miestnych ľudí. Od lokálneho shapera surfových dosiek a miestnych surferov, cez vegána až po fotografa National Geographic, ktorých spája ostrovný život a neustály kontakt s oceánom. 

Už ste čítali?