Dobré noviny
Ukrajinci prišli na to, ako využiť neobývanú zónu v Černobyle. Pomôžu tým celej planéte!
TASR
TASR

Ukrajinci prišli na to, ako využiť neobývanú zónu v Černobyle. Pomôžu tým celej planéte!

Opustené mesto Pripiať, nazývané tiež „mesto duchov“ alebo „mesto v ktorom sa zastavil čas“ na východe Ukrajiny sa nachádza len pár kilometrov od jadrovej elektrárne Černobyľ. Mesto bolo budované od leta roku 1970 ako sídlo pre približne 50 000 obyvateľov a zamestnancov, ktorí pracovali v jadrovej elektrárni Černobyľ.
Opustené mesto Pripiať, nazývané tiež „mesto duchov“ alebo „mesto v ktorom sa zastavil čas“ na východe Ukrajiny sa nachádza len pár kilometrov od jadrovej elektrárne Černobyľ. Mesto bolo budované od leta roku 1970 ako sídlo pre približne 50 000 obyvateľov a zamestnancov, ktorí pracovali v jadrovej elektrárni Černobyľ. — Foto: Pixabay

Výstavbu financuje ukrajinský investor.

Kyjev 30. apríla (TASR) - V tzv. černobyľskej zóne sa začala výstavba prvej solárnej elektrárne. Uplynulú sobotu o tom na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook informoval ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.

Uviedol, že "nedávno sme si pripomenuli smutné výročie černobyľskej tragédie, teraz pracujeme na tom, ako ďalej využiť černobyľskú zónu. Jedným z nápadov je montáž slnečných panelov". Dodal, že prvá takáto elektráreň je už vo výstavbe.

Na snímke jadrová elektráreň v ukrajinskom meste Černobyľ.
Na snímke jadrová elektráreň v ukrajinskom meste Černobyľ. Foto: TASR/AP

Výstavbu financuje ukrajinský investor. S výrobou tzv. zelenej energie sa začne v prvom polroku tohto roku, informoval tento týždeň ukrajinský minister životného prostredia a prírodných zdrojov Ostap Semerak. Dodal, že solárne elektrárne v tzv. zóne odcudzenia by mali celkovo vyrobiť objem energie porovnateľný s výkonom dvoch blokov atómovej elektrárne. Solárne elektrárne sú jedným z najekologickejších spôsobov výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Už ste čítali?