NHL: Ottawa a Pittsburgh vedú 2:0, hrdinom Senators štvorgólový Pageau

Jean-Gabriel Pageau (vpravo).
Jean-Gabriel Pageau (vpravo). — Foto: TASR/AP

Pittsburgh si odniesol z ľadu víťaza základnej časti dve víťazstvá, pod to druhé sa najväčšou mierou podpísali Kessel a Guentzel, ktorí zhodne zaznamenali tri body za dva góly a jednu asistenciu.

New York 30. apríla (TASR) -Hokejisti Ottawy a Pittsburghu vedú vo svojich sériách 2. kola play off NHL už 2:0 na zápasy. Senators otočili v noci na nedeľu domáci duel s New Yorkom Rangers a po obrovskej dráme zdolali súpera 6:5 po predĺžení. Obhajcovia Stanleyho pohára z Pittsburghu zvládli aj druhý súboj semifinále Východnej konferencie a na ľade rivala Washingtonu triumfovali 6:2.

Pittsburgh si odniesol z ľadu víťaza základnej časti dve víťazstvá, pod to druhé sa najväčšou mierou podpísali Phil Kessel a Jake Guentzel, ktorí zhodne zaznamenali tri body za dva góly a jednu asistenciu. Guentzel má na konte už sedem presných zásahov v play off a vedie tabuľku kanonierov. Z mikrosúboja hviezdnych kapitánov vyšiel opäť víťazne líder "tučniakov" Sidney Crosby, i keď individuálne na tom boli s Alexandrom Ovečkinom rovnako - obaja si pripísali po dve asistencie. Crosby sa týmito bodovými zápismi posunul na druhé miesto v historickej tabuľke produktivity play off svojho mužstva. Spolu s Jaromírom Jágrom majú momentálne na konte 148 bodov, líder Mario Lemieux ich nazbieral 172.

V zápase boli aktívnejší domáci hokejisti, ktorí "tučniakov" prestrieľali pomerom 36:24, napriek tomu ťahali za kratší koniec. "Sme si vedomí, že sme nehrali u súpera náš najkrajší hokej. Ale to, čo mám na mojich hráčoch rád, je, že vedia správne zareagovať a myslím si, že opäť nájdu cestu k úspechu," povedal pre stanicu ESPN tréner Pittsburghu Mike Sullivan, ktorý za svojho najlepšieho hráča v dvojzápase na ľade Capitals označil brankára Marca-Andreho Fleuryho. Naopak, domácich nepodržal Braden Holtby, ktorý zápas nedochytal a po druhej tretine ho vystriedal Grubauer. "Niektoré situácie nevyriešil tak, ako dokáže. Musel som teda urobiť nejakú zmenu, o nič iné nešlo," zareagoval kouč Washingtonu Barry Trotz.

Zápas nedohral krídelník Pittsburghu Patric Hörnqvist, ktorý v prvej tretine zblokoval strelu Johna Carlsona. Do zostavy "Pens" sa ale vrátil Švéd Carl Hagelin, ktorý pauzoval takmer sedem týždňov s poranením hornej časti tela.

Hrdinom Ottawy sa stal útočník Jean-Gabriel Pageau, ktorý sa proti Rangers blysol štyrmi gólmi. "Senátori" celý zápas doťahovali súperov náskok, ešte 3:19 min. pred koncom tretej tretiny prehrávali 3:5, no nezložili zbrane a dokázali nepriaznivý stav zvrátiť. Pageau dvoma gólovými tečmi skompletizoval hetrik, dostal zápas do predĺženia a v 3. minúte druhej nadstavby napokon rozhodol o triumfe kanadského tímu. Z jeho výkonu bol tréner Ottawy Guy Boucher nadšený. "Dať štyri nie je také zlé, ale nielen to. Pageau hral výborne a víťazný gól v predĺžení nemohol streliť nikto iný. Keď sa mojich hráčov spýtate, s kým chcú hrať, každý vám povie jeho meno. A nezáleží na tom, či je to obranca, alebo útočník." Pageau je druhým hráčom v NHL, ktorý svoj štvrtý gól v zápase play off strelil v predĺžení. Pred ním sa to podarilo Joffreyovi Lupulovi z Anaheimu v roku 2006. Štyri góly v play off sa naposledy podarilo zaznamenať Johanovi Franzenovi z Detroitu v roku 2010. Pre útočníka Ottawy je to druhý hetrik vo vyraďovačke v kariére, prvý strelil v roku 2013 proti Montrealu. "Je to zvláštny okamih, budem si ho pamätať do konca života. Ale teraz chcem na to rýchlo zabudnúť a sústrediť sa na ďalší zápas série," povedal 24-ročný center. "Senátori" v zápase prišli o útočníka Clarka MacArthura, ktorý odstúpil v druhej tretine pre zranenie hornej časti tela. Ide o obnovenie úrazu, ktorý utrpel v prvom zápase série.

2. kolo play off NHL /na štyri víťazstvá/

druhé zápasy semifinále Východnej konferencie

OTTAWA SENATORS - NEW YORK RANGERS 6:5 pp (1:1, 1:3, 3:1 - 1:0)

Góly: 14. Pageau, 34. Methot (Hoffman, Harpur), 42. Stone (Phaneuf, Claesson), 57. Pageau (Z. Smith, Phaneuf), 59. Pageau (Turris, Karlsson), 83. Pageau (Burrows) - 5. Grabner (Fast), 31. Kreider (Zibanejad, McDonagh), 34. Stepan (Nash), 36. Skjei (McDonagh, Zibanejad), 46. Skjei (B. Smith). Brankári: Anderson - Lundqvist, strely na bránku 34:48.

/stav série: 2:0/

WASHINGTON CAPITALS - PITTSBURGH PENGUINS 2:6 (0:0, 1:3, 1:3)

Góly: 23. Niskanen (Ovečkin, Bäckström), 44. Bäckström (Ovečkin, Oshie) - 22. Cullen, 34. Kessel (Crosby, Guentzel), 37. Guentzel (Crosby), 43. Kessel (Schultz, Malkin), 46. Malkin (Cole, Kessel), 60. Guentzel (Cullen, Määttä). Brankári: Holtby (41. Grubauer) - Fleury, strely na bránku: 36:24, 18.506 divákov