Dobré noviny
V Bratislave vyhlásili finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana
TASR
TASR

V Bratislave vyhlásili finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana

Na snímke zľava riaditeľ nadácie Centrum súčasného umenia Christian Potiron a členovia odbornej poroty, maďarský kurátor a riaditeľ  Agency for Contemporary ArtExchange (ACAX ) Barnabás Bencsik, britská kurátorka Lily Hallová, český riaditeľ a kurátor Centra pre súčasné umenie FUTURA Michal Novotný, holandská umelkyňa, kurátorka a galeristka Kiki Petratou a umelkyňa a riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová počas vyhlásenia finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana v Bratislave 24. apríla 2017.
Na snímke zľava riaditeľ nadácie Centrum súčasného umenia Christian Potiron a členovia odbornej poroty, maďarský kurátor a riaditeľ Agency for Contemporary ArtExchange (ACAX ) Barnabás Bencsik, britská kurátorka Lily Hallová, český riaditeľ a kurátor Centra pre súčasné umenie FUTURA Michal Novotný, holandská umelkyňa, kurátorka a galeristka Kiki Petratou a umelkyňa a riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová počas vyhlásenia finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana v Bratislave 24. apríla 2017. — Foto: TASR - Dano Veselský

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom do 40 rokov.

Bratislava 24. apríla (TASR) - V bratislavskom Klube umelcov dnes večer vyhlásili finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana. Ocenenie pre mladých umelcov môžu v roku 2017 získať Apart Collective, Katarína Hrušková, Nik Timková a Zuzana Žabková. O finálovom výbere rozhodla z prihlásených 49 portfólií umelcov a umeleckých skupín odborná medzinárodná porota. "Ide o vizuálne umenie, sú tam aplikácie z rôznych umeleckých žánrov od sochy, objektu, fotka, film, performance, tanec, je to pestrá škála celého vizuálneho poľa česko-slovenskej scény," povedala pre TASR Zuzana Pacáková, koordinátorka projektu Cena Oskára Čepana 2017. "Som veľmi rada, že máme práve takúto štvorku, bude to veľmi zaujímavá kombinácia rôznych médií, je to veľmi fresh, mladá generácia ľudí, ktorá naozaj reflektuje súčasné problémy spoločnosti," doplnila na margo aktuálnych finalistov.

Novými členmi poroty sú holandská umelkyňa, kurátorka a galeristka Kiki Petratou, umelkyňa a riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach Dorota Kenderová a český riaditeľ a kurátor Centra pre súčasné umenie FUTURA Michal Novotný. Po druhý raz na miesto porotcov zasadli britská kurátorka a kritička Lily Hall a Barnabás Bencsik pôsobiaci ako kurátor v Budapešti. V porote podľa Michala Novotného prevládla tendencia podporovať mladé a experimentálne umenie. "Ale aj situácia, ktorú dnes zažívame, žijeme v stále viac a viac prepojenom svete, zároveň sa snaží stále viac a viac oddeľovať, zažíva krízu hraníc. Rozhodli sme sa preferovať umelcov, ktorí sa svojou tvorbou snažia hranice prekračovať, narušovať, búrať a prepájať jednotlivé oddelené polia." Po krátkom hodnotení tvorby finalistov, ktorí "sa snažia prekračovať tradične oddelené hranice medzi jednotlivými disciplínami i v rámci nich, i medzi vzťahom jednotlivca a kolektívu", medzinárodná porota zhodnotila celkovú úroveň prihlásených portfólií, večer zakončila verejná diskusia.

Finálna štvorica bude mať polroka na koncepciu a realizáciu diela, ktoré umelci vytvoria pre jesennú výstavu v Nitrianskej galérii. "Tento rok sa cena bude odohrávať v Nitre. Vybrali sme štyri úplne rôznorodé priestory od verejného priestoru, industriálneho, cez galériu Bunker po klasickejšie výstavné priestory, môže to podnietiť zaujímavý dialóg medzi jednotlivými projektmi," potvrdila Zuzana Pacáková s tým, že s prácou finalistov sa môže široká verejnosť zoznámiť počas série prezentácií Čepan Talks.

Na snímke zľava riaditeľ nadácie Centrum súčasného umenia Christian Potiron a koordinátorka projektu Cena Oskára Čepana 2017 Zuzana Pacáková počas vyhlásenia finalistov 22. ročníka Ceny Oskára Čepana v Bratislave 24. apríla 2017. (Foto: TASR - Dano Veselský)

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom do 40 rokov. Možnosť prihlásiť sa nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia. Laureát získa finančnú odmenu 2600 eur a dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited v New Yorku. Ocenenie organizuje Nadácia Centrum súčasného umenia, z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Už ste čítali?