Dobré noviny
Výpary z áut sa zmenia na umenie! Sú vynálezy, za ktoré môže byť planéta Zem na ľudí pyšná
Dobré noviny
Dobré noviny

Výpary z áut sa zmenia na umenie! Sú vynálezy, za ktoré môže byť planéta Zem na ľudí pyšná

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Koláž DN

Počuli ste o vynáleze, ktorý dokáže premeniť škodlivé výpary z výfukov áut na čiernu farbu? Ľudia po celom svete dnes oslavujú Deň Zeme, a to je príležitosť, aby sme si pripomenuli, čo ľudstvo urobilo preto, aby sme životné prostredie nechali trochu vydýchnuť.

BRATISLAVA 22. apríla - Veľa sa hovorí o tom, ako ľudstvo ničí prírodu a planéte iba škodí. Vynález, ktorý ohúril svet z indického Bombaja, je pritom iba jednou z vecí, ktoré ľudia vytvorili preto, aby urobili pre planétu Zem niečo dobré. A práve to pozitívne, čo môže planéte pomôcť, si zaslúži našu pozornosť.

Z výfuku na maliarske plátno

Keď sa vynálezcom podarilo vytvoriť Air Ink, verejnosť z toho bola nadšená. Tento vynález mení škodlivé výpary z áut na čiernu farbu na maľovanie. Cieľom je znížiť znečistenie ovzdušia a využiť získaný odpad. Zariadenie dokáže filtrovať čiastočky popola a po zmiešaní s rastlinným olejom vyrobí napríklad fixku alebo náplň do pera. Na náplň jedného pera by malo stačiť 45 minút jazdy, pričom nie je nutné, aby bolo zariadenie umiestené na aute. Pripojiť sa dá aj na vlak, bager či autobus. Takto by škodlivé plyny neunikali do ovzdušia, ale mohli by sa využiť inak.

Oslavy po celom svete

Výpary z výfukov však nie sú jedinými ľudskými výtvormi, ktoré majú do činenia s tým, aby planéte neubližovali, ale skôr naopak. Vedeli ste napríklad, že novovyvinuté autobatérie zabezpečia elektromobilom až o 30% dlhší dojazd? V súčasnosti sa o ekologickom a šetrnom prístupe k našej planéte hovorí stále častejšie. Čoraz viac nám záleží na tom, v akom prostredí žijeme a počet dobrovoľníkov je každým rokom vyšší. Svedčí o tom aj fakt, že 22. apríl oslavuje niekoľko miliónov ľudí po celom svete.

22. apríl sa po celom svete oslavuje ako Deň Zeme.
22. apríl sa po celom svete oslavuje ako Deň Zeme. Foto: Pixabay

Deň Zeme je najväčšou organizovanou udalosťou, ku ktorej sa pravidelne vyjadrujú najvýznamnejší ekológovia aj politici. Tento rok sa Dňu Zeme bude venovať aj stanica Spektrum. Počas posledného aprílového víkendu odvysiela maratón programov o vesmíre, prírodných živloch alebo o príčinách havárie na ropnej plošine Deepwater Horizon.

Deň Zeme odštartovalo 20 miliónov ľudí

Dňu Zeme predchádzali oslavy príchodu jari a jarnej rovnodennosti. Jeho vznik je datovaný na 22. apríl 1970, kedy sa v Spojených štátoch zhromaždilo viac než 20 miliónov ľudí demonštrujúcich za lepšie životné prostredie. Cieľom kampane bolo zvýšiť energetickú účinnosť, hľadať obnoviteľné zdroje, recyklovať odpad, obmedziť používanie chemikálií a odpadov, ktoré ničia ozónovú vrstvu Zeme. Hlavnou myšlienkou bolo presadiť otázku ochrany životného prostredia do politického prostredia a poukázať na tento problém v očiach verejnosti.

Deň Zeme nám pripomína dôležitú potrebu hľadať obnoviteľné zdroje a šetriť planétu.
Deň Zeme nám pripomína dôležitú potrebu hľadať obnoviteľné zdroje a šetriť planétu. Foto: Pixabay

To, že ekológia začala ľudí skutočne zaujímať, dokazuje, že v sa v roku 1990 k americkej tradícii pripojil aj zvyšok sveta. Počet aktivistov sa tak zvýšil na 200 miliónov. Výsledkom úspešnej kampane z roku 1970 je vznik tradície oslavovať Deň Zeme ako medzinárodný sviatok životného prostredia.

Ekologickí Česi

Medzi moderné aktivity zaoberajúce sa ekológiou patria tie, ktoré pomáhajú eliminovať vzniknuté škodlivé látky alebo ich efektívne využívať. V roku 2016 sa o pár užitočných vynálezov zaslúžili aj naši českí susedia. Moravská strojárska firma napríklad predstavila štvorkolku pre invalidov, ktorá umožňuje dostať sa s vozíkom kamkoľvek. Štvorkolka by mala byť lacnejšia než prestavba a prispôsobenie celého auta a viesť by ju mohli ľudia už od 15-tich rokov.

Prečítajte si tiež:
Bude svet ekologickejší vďaka Slovákom? O nitriansky projekt majú záujem až v Austrálii

O ďalší vynález v oblasti automobilového priemyslu sa zaslúžil Jan Procházka, ktorý vlisoval do lithiovej batérie články horizontálne – formou tabletiek do rámu. Batérie by tak mali byť lacnejšie, spoľahlivejšie a výkonnejšie. Okrem toho otvárajú dvere rozvoju elektromobility a energetickým úložiskám pre obnoviteľné zdroje elektriny. Jan Procházka zaujal aj americký The Washington Post, ktorý sa o jeho vynáleze zmienil tiež. Výroba batérie by sa mala rozbehnúť na severnej Morave, a to vďaka čínskemu investorovi, ktorý do projektu vložil 1,5 miliardy CZK.

Nechajte sa inšpirovať

Opakovanie je matkou múdrosti. Čo uškodilo našej planéte a ako ju môžeme ochrániť? Od 22. apríla môžete na stanici Spektrum sledovať programy, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí o prírode, ekologických katastrofách a ďalších environmentálnych témach. Niektoré dokumentárne filmy nám pripomínajú aj to, aké veľké škody človek dokáže spôsobiť, a preto sú zároveň výzvou k opatrnosti pre nás všetkých.

Vedeli ste?

  • Medzinárodný sviatok Deň Zeme vznikol na popud demonštrácie študentov v roku 1970.
  • Za ochranu životného prostredia v súčasnosti bojuje viac než 200 miliónov ľudí v 140 krajinách sveta.

Už ste čítali?